20 ژانویه، 2019

جدیدترین روش تصفیه پساب به کمک ZLD و کاربرد آن در صنعت

جدیدترین روش تصفیه پساب به کمک روش ZLD یک سیستم تقطیری است که در آن تمامی مواد جامد از آب جداشده و خروجی آن، آب مقطر و جامدات خشک می‌باشد که  و در حال حاضر در فرانسه و کشورهای پیشرفته به‌عنوان یک روش کارآمد با هدر رفت پایین استفاده می‌شود.

این روش در کشورهای آمریکا، هند و چین به طور گسترده کاربرد دارد، از سال 2008 تاکنون حدود 82 سایت ZLD در آمریکا بهره برداری رسیده است که بیش از 60 سایت ZLD مرتبط با صنعت برق می باشد و باقی مانده آنها مربوط به صنایع شیمیای، معادن و .. می باشد. همینطور در چین حدود 70درصد از برق توسط معادن زغال سنگ تامین می شود و خنک کردن سیستم های حرارتی نیاز به آب فراوانی دارد و باتوجه به کمبود آب استفاده از سیستم های ZLD به منظور تامین آب موردنیاز صنعت بسیار کاربرد دارد این سیستم ها در چین با محدوده TDS 2000تا 16000 میلیگرم بر لیتر و ظرفیت دبی در محدوده 110 تا 2300 مترمکعب بر ساعت کار می کند. در هند نیز سایت های ZLD از سال 2008 شروع به کار کردند و هزینه های این سیستم در سال 2012 ، 39 میلیون دلار محاسبه شده است که تا سال 2017 ، 7درصد افزایش قیمت داشته است و در صنایع برق، پتروشیمی، پارچه بیشترین کاربرد را داشته است.

شرکت آردا  مفتخر است که با استفاده از دانش فنی روز دنیا توانایی تجهیز این سیستم در ایران را داشته و  بر اساس مشخصه‌های کیفی و کمی پساب در این طرح،  استفاده از سیستم ZLD ابداعی خود را پیشنهاد می­دهد.

روش کار سیستم ZLD  به شرح زیر است:

این تکنولوژی از تبخیرکننده و بلورساز یا همان کریستالایزر برای جدا کردن “مواد جامد محلول در آب” استفاده می‌کند.  در این سیستم سه تکنولوژی با یکدیگر ترکیب‌شده و در سه مرحله پی‌درپی تصفیه آب را انجام می‌دهند.  در ابتدا آب به تبخیرکننده واردشده و تا TDS حدود 300 هزار ppmتغلیظ می‌شود. در مرحله دوم، آب تغلیظ شده به بلورساز واردشده و ذرات جامد محلول در آب به صورت بلور در آب غوطه‌ور ‌می‌شود.  در انتها، پساب خروجی از بلورساز وارد سانتریفیوژ شده و نمک جامد خشک با رطوبت بسیار پایین تولید می‌شود. تکنولوژی تبخیرکننده و بلورساز از سایر روش ها بسیار کارآمدتر بوده است و زمین مورد نیاز برای ساخت این روش 10تا 20 درصد فضای مورد نیاز تاسیسات آب شیرین کن می باشد.

این دستگاه توانایی جداسازی هر نوع آلودگی از آب را دارد. این سیستم به‌صورت پیش فرض قابلیت بازچرخانی آب تا 70 درصد را دارد و برای افزایش راندمان این سیستم تا 80 -90 درصد نیاز به‌صرف هزینه‌های بیشتر و افزودن سیستم‌های اضافی دارد که با توجه به هر مورد می‌بایست طراحی مجدد و برآورد گردد.

مزایای سیستم پیشنهادی

این سیستم، کاملاً بومی می­باشد و تمامی مزیت‌های سیستم تبخیری – حرارتی را دارا بوده که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  1. کیفیت بسیار بالای آب خروجی بدون توجه به آب ورودی
  2. فرآیند ساده، راحت و مورد اطمینان
  3. قابل ساخت در داخل کشور با حداقل وابستگی
  4. حداقل هزینه بهره ­برداری و نگهداری
  5. سرمایه­ گذاری حداقل نسبت به نمونه­ های خارجی
  6. پساب بسیار ناچیز نسبت به روش اسمز معکوس


صفحات مرتبط: کاربردهای ازن ژنراتورهای آردا، ازن ژنراتور نیمه صنعتی، ازن ژنراتور صنعتی