ما در شبکه های اجتماعی :

کاربردهای اکسیژن فعال(ازن) در پرورش طیور

دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


کاربرد ازن در محیط های بیمارستانی و پزشکی
7 آذر 1402

اكسيژن فعال سريعاً مواد شيميايي سريعاً مواد شيميايي موجود در محيط را اكسيد مي ...

کاربرد ازن در تصفیه شیرابه
7 آذر 1402

گسترش شهرنشيني و صنعتي شدن، به ويژه در کشورهاي در حال توسعه، باعث انباشته ...

کاربردهای اکسیژن فعال(ازن) در پرورش طیور
7 آذر 1402

قرنهاست که طبيعت هنگام صاعقه و يا بوسيله پرتو فرابنفش خورشيد ، اكسيژن فعال ...

کاربرد ازن در ضد عفونی کردن مرغداری ها
7 آذر 1402

در سال های اخیر، با توجه به پیشرفت در حوزه کشاورزی و دامپروری و ...

کاربرد ازن در دامداری ها
7 آذر 1402

آب آشامیدنی: آب ازن دار باعث افزایش سطح تولید در مزارع پرورش مرغ، و ...

راهکارهای کاهش COD شرکت نساجی
7 آذر 1402

فرآیند فنتون: فرآیند­های اکسیداسیون پیشرفته، همواره منجر به تولید رادیکال­های بسیار فعال هیدروکسیل می­گردند ...

برچسب ها


کاربردهای اکسیژن فعال(ازن) در پرورش طیور

کاربردهای اکسیژن فعال(ازن) در پرورش طیور

قرنهاست که طبیعت هنگام صاعقه و یا بوسیله پرتو فرابنفش خورشید ، اکسیژن فعال را بوجود می آورد و از خصوصیات ضد عفونی کننده آن برای پالایش آب و هوا و محیط زیست جانداران استفاده می نماید.

اکسیژن فعال یا ازن یک ضد عفونی کننده بسیار انعطاف پذیر است و بسته به موارد استعمال، کاربرد های بسیاری در ضدعفونی هوا، آب، محیط (دیوارها ، کف زمین، سطوح ) ، لباسهای کار ، اجسام ولوازم مختلف و مواد را داراست. بر خلاف ضد عفونی کننده های معمول مانند: کلر، فرمالین ومواد شیمیایی دیگر ، اکسیداسیون با اکسیژن، هیچگونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی گذارد .

ضد عفونی با اکسیژن فعال به صورت پیوسته در حین کار و بدون تخلیه مکان انجام می گیرد و در نتیجه به طور مرتب میزان آلودگی در محیط کاهش می یابد. آب حاوی اکسیژن فعال برای ضدعفونی سالن های پرورش و نگهداری و شستشوی دیواره ها، کف ،آخور و وسایل و لوازم کار … استفاده می شود  و این کار به نحو مطلوب و بسیار موثری، انواع آلودگی های میکروبی را کاهش می دهد.

 • کاربرد اکسیژن فعال در ضد عفونی آب

بیشتر منابع آب  دارای میکروارگانیسم های بیماری زا هستند که این امر موجب بیماری و کاهش راندمان تبدبل غذا به گوشت می شود. استفاده  از اکسیژن فعال برای ضد عفونی آب آشامیدنی, سبب از بین رفتن میکروبها و انگلهای موجود در آب می شود و این امر سبب افزایش رشد طیور و کاهش بیماریهای ناشی از آب و مرگ و میر در مرغداریها می گردد.

 • کاربرد اکسیژن فعال در بوزدایی

اکسیژن فعال تزریقی با جریان هوای طبیعی محیط در ساختمان مولکولهای بو زا  را  نیز تخریب می کند و این امر سبب می شود تا کارگر ها از محیط کار بهتر و طیور نیز از شرایط زیستی مناسب تری  برخوردار شوند که در نتیجه آن  توان رشد افزایش می یابد و میانگین سود روزانه بیشتر می گردد.

تزریق اکسیژن فعال برای  بوزدایی در هوا سبب ۱۵  تا ۲۰ درصد تقلیل نیاز به  تهویه هوا  و صرفه جویی در هزینه گرمایش تا۳۰ درصد  و همچنین سبب کاهش بو در محوطه اطراف مرغداری می شود.

کاربرد اکسیژن فعال در ضد عفونی خوراک دام

با اکسیژن فعال خوراک طیور ضد عفونی می شود و از رشد کپک ها جلوگیری شده  و اکسیژن فعال بر روی ویروسها ، سموم قارچی نیز عمل می کند  از جمله  افلاتوکسین موجود در خوراک را از بین می رود، در نتیجه میزان تغذیه طیور بیشتر و محصول ایمن تری تولید می شود.

 • کاربرد اکسیژن فعال در کاهش بیماری های طیور

استفاده از اکسیژن فعال برای از بین بردن پاتوژن ها در صنایع طیور  از جمله  فرآیندهای تخم گذاری ,   جوجه کشی , پرورش اقلام گوشتی و تخم گذار و کشتارگاهی(Dave,1999 , Kim et al, 2003 ) آزمایش شده است.

تحقیقات نشان می دهند که  اکسیژن فعال  باکتریها ، ویروسها ، قارجها ، کپکها و… محیط را از بین می برد ، این امر سبب کاهش بیماری و مرگ و میر در جوجه ها ی چند روزه و … می شود و حتی استفاده از آن در چندین سال پی در پی سبب کاهش بیماری های طیور و حتی حذف برخی از آنها شده است . ضد عفونی کنندگی اکسیژن فعال بسیار موثر و کاملاً طبیعی است به گونه ای که  بعد از ضد عفونی ، اکسیژن فعال تبدیل به اکسیژن معمولی  می شود و به همین علت می توان به صورت شبانه روزی از آن استفاده نمود و به همین خاطر آنرا ضد عفونی کننده ۲۴ ساعته می نامند. استفاده از اکسیژن فعال سبب تولید طیور سالم تر ، چاق تر و کاهش مرگ و میر در آنها می گردد.

 • کاربرد اکسیژن فعال در ضدعفونی تخم مرغ

با استفاده از اکسیژن فعال, سالمونلا Salmonella  بر روی پوسته نخم مرغ از بین می رود . کاهش سالمونلا Salmonella Enterica   بوسیله اکسیژن فعال در آزمایشات کنترل کیفی روزانه نشان داده شده است همچنین مقدار آمونیاک تا بالای ۶۰% کاهش و نیز تولید تخم مرغ و کیفیت آن افزایش یافته است ( گزارش شده توسط Envron’s Allan Finney )

مزایای استفاده از اکسیژن فعال(ازن) درمرغداریها:

 • افزایش تعداد و اندازه طیور.
 • کاهش بیماری و مرگ و میر.
 • افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت.،
 • افزایش ایمنی در محصولات تولیدی نظیر تخم مرغ.
 • کاهش هزینه های گرمایش.
 • تخریب سریع همه میکروارگانیسم های بیماری زا.
 • کاهش بوهای نامطلوب و نیاز به تهویه هوا.
 • استفاده در محل ، بدون نیاز به هیچگونه مواد مصرفی.
 • کاربری آسان.
 • نگهداری ارزان.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.