۹ خرداد، ۱۳۹۷

کشتارگاه

 گوشت از جمله مواد غذایی است که قابلیت آلودگی آن بسیار زیاد است. سطح خارجی گوشت به دلیل وجود پاتوژن‌های منتشر شونده توسط هوا به محض ذبح حیوان و انجام مراحل فراوری گوشت آلوده می شود. سازمان غذایی دارویی اروپا (ADEC) و سازمان غدا و دارو آمریکا (FDA) کاربرد ازن را در پروسه تولید و بسته بندی و حمل و نقل انواع مواد غذایی از جمله میوه، سبزی، گوشت قرمز، مرغ، ماهی و… را تصویب نمودند. شستشو و ضدعفوني لاشـه‌هاي گـاو، گـوسفنـد و… با آب محتـوی اكسيژن فعال، سبب کاهش ميکروب‌هاي روي سطح پوست مي‌شود همچنين شستشوي تيغــه چاقوهاي برش دهنده گوشت با آب محتوی ازن، از نشر آلودگي‌هاي ميکروبي در قطعات و برشهاي گوشت جلوگيري مي‌کند. همچنین استفاده از ازن در صنایع غذایی و آب های آشامیدنی، به تائید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (معاونت غذا و دارو) رسیده است. ابزار و ادوات مورد استفاده در کشتارگاه‌ها و کارخانجات فراوری مواد پروتئینی و یا کامیون‌های حامل گوشت و فراورده‌های گوشتی را می‌توان با آب ازن دار تولیدی توسط ازن ژنراتور کشتارگاه شسته و کاملا ضد عفونی کرد. به جهت ارتقای کیفیت محصول درکشورهای توسعه یافته گوشت دام، طیور و آبزیان با آب ازن دار شسته می‌شود.

کاربردهای ازن ژنراتور کشتارگاه:

  • از آب ازن دار تولید شده به وسیلهازن ژنراتور کشتارگاه می‌توان به منظور شستشو و ضد عفونی کردن کلیه ابزارآلات، لوازم و سطوح کار و همچنین ضد عفونی کف و دیوارهای سالن‌های تولید استفاده کرد. این کار باعث ارتقای سطح بهداشت در محصول شده و ماندگاری آن را افزایش می‌دهد. همچنین ضدعفونی کردن لاشه‌های گوشت و ضایعات کشتارگاهی و گنداب ناشی از ذبح قبل از تخلیه به فاضلاب امکان پذیر شده و در نتیجه بطور مرتب میزان آلودگی در محیط کاهش می‌یابد
  • بـوزدایی در کشتارگاه‌ها مساله‌ای مهم و قابل تامل است. اکسیداسیون با ازن یکی از راه‌های مدرن کنترل بو می‌باشد. اکسیژن فعال ساختمان مولکول های بوزا را تخریب کرده و این امر موجب می شود تا کارگرها از محیط کار بهتر و مناسب تری برخوردار شوند که در نتیجه توان توليد افزایش یافته و میانگین سود روزانه بیشتر می‌گردد. تزریق اکسیژن فعال به وسیله ازن ژنراتور کشتارگاه ، برای بوزدایی در هوا سبب۲۰-۱۵% کاهش نیاز تهویه هوا و صرفه جویی در هزینه گرمایش تا ۳۰% و همچنین سبب کاهش بو در محوطه اطراف کشتارگاه می‌شود.

کاربرد ازن در یخچال های صنعتی و کامیونت‌های یخچال دار:

ضدعفونی کردن محیط و هوای داخل یخچال های صنعتی و کامیونت های یخچال دار از طریق دستگاه های ازن ژنراتور پیشنهادی موثر برای تولید کنندگان فراورده های گوشتی است. این دستگاه ها کاملا اتوماتیک بوده و با از بین بردن کلیه میکروب ها، باکتری ها، قارچ ها و کپک ها، هوای داخل یخچال را استریل می نماید و علاوه بر از بین بردن بوهای نامطبوع با کنترل میزان آلودگی محیط، طول عمر و تاریخ انقضا مواد غذایی را بیشتر نموده و برای مدت بیشتری آن ها را تازه نگه می دارد. در حال حاضر کارخانجات فراورده های گوشتی اروپا در یخچال های خود از دستگاه های ازن ژنراتور استفاده می نماید. همچنین از آب حاوی ازن می توان برای تولید یخ ازن دار استفاده کرد. در برخی فروشگاه ها آبزیان را بر روی یخ ازن دار عرضه می کنند. حتی استفاده از یخ ازن دار  هنگام حمل و نقل ماهی تازه باعث عدم تکثیر باکتری های مضر و عوامل فساد می شود که این منجر به افزایش تاریخ انقضا و تازگی و جلوگیری از ایجاد بوی ناخوشایند این محصولات می گردد. همچنین یخ ازن دار برای تازه نگه داشتن آبزیان در هنگام توقف لنچ های صیادی در دریا بسیار موثر است.

 

صفحات مرتبط: کاربردهای ازن ژنراتورهای آردا، ازن ژنراتور نیمه صنعتی، ازن ژنراتورهای آزمایشگاهی ، ازن ژنراتور صنعتی ، ضدعفونی هوا صنعتی ، ضدعفونی هوا خانگی