18 فوریه، 2020

تزریق ازن در آب

تزریق ازن

ازن نمی تواند ذخیره شود و باید در محل تولید شود. ازن در آب حل و مصرف می شود . ازن به عنوان یک گاز تولید می شود و باید در اب حل شود. سیستم تزریق جهت انحلال موثر ازن در آب ضروری است. وسایل متنوعی جهت تزریق مناسب ازن در آب موجود است. در زیر سیستم تزریق های متفاوت و توع کارایی آنها توضیح داده شده است:

1- دیفیوزر:

دیفیوزر حباب دار اولین و ساده ترین متد تزریق ازن در آب است. سطح متخلخل دیفیوزر برای شکستن گاز  به حباب های ریز در ستون آب جهت بالا آمدن حباب ها از کف ستون جهت انحلال در آب با سرعت آهسته ضروری است.

  • سایز خلل و فرج:

یکی از عوامل تاثیر گذار در میزان انحلال گاز در آب در سیستم تزریق با دیفیوزر ، سایز حفره ها می باشد. دو حباب ریز بهتر از یک حباب درشت تر با همان سایز عمل می کند. افزایش حفره ها باعث افزایش انحلال ازن در آب می شود. مهمترین پارامتر در طراحی دیفیوزر یافتن کوچکترین سایز ایجاد حفره است.

2-1-    ارتفاع ستون آب

ارتفاع ستون آب در انحلال ازن در آب بسیار موثر است. دیفیوزر باید در کف ستون قرار بگیرد تا در این صورت بیشترین فاصله را تا خروج از ستون آب طی کند که این باعث افزایش انحلال ازن در آب می شود. مورد مهم­تر، ستون بلندتر باعث تولید فشار بیشتر در کف ستون می­شود. این افزایش فشار باعث ایجاد حباب های بشتر در ستون مایع می­شود.

در نتیجه بهترین شرایط جهت تزریق ازن ارتفاع بلند ستون آب به همراه یافتن موثرترین قطر حفره های دیفیوزر می باشد.        

ارتفاع ستون کمتر از 3 متر ، بازدهی را 50 درصد کاهش می­دهد و ارتفاع ستون بلندتر از 6 متر 90درصد انحلال ازن را بهبود می بخشد.

در صورت استفاده از دیفیوزر ازن باقی مانده اضافه از بالای ستون آب خارج می شود که این یکی از مزایای تزریق با دیفیوزر است.

2-ونتوری:

استفاده از ونتوری، یک روش معمول تزریق ازن در صنعت می­باشد. ونتوری به طور همزمان یک سیستم تزریق ازن را با درصد موثر ازن در یک دستگاه فراهم می­کند. استفاده از ازن یک فشار متفاوت نیاز دارد تا با ایجاد خلا ازن را به سیستم تزریق کند.

1-2- فشار آب:

جهت استفاده از ونتوری در سیستم تزریق، فشار ورودی و خروجی باید متفاوت باشد. معمولا یک پمپ آب مجزا جهت افزایش فشار ورودی در مسیر لوله ونتوری قرار می دهیم. در خروجی سیستم تزریق با ونتوری، نباید مانعی قرار گیرد.

توصیه می­گردد در ورودی و خروجی ونتوری گیج فشار قرار گیرد. این کار باعث عیب یابی در سیستم می گردد.

صفحات مرتبط: ازن چیست، ازن ژنراتور چیست، ازن ساز، ازن ژنراتور استخر