26 فوریه، 2019

تعیین دوز ازن در استخرهای عمومی و خصوصی

عمدتاً ازن را می‌توان بر مبنای دو روش تولید نمود: لامپ UV و قوس الکتریکی: روش تولید ازن با لامپ UV به دلیل محدودیت در مقدار و غلظت ازن تولیدشده و همچنین راندمان پائین (مصرف برق بالا) برای استخرهای شنای عمومی مناسب نبوده و بیشتر برای دستگاه‌های گندزدائی هوا کاربرد دارد. روش متداوم و مورد تأیید استاندارهای جهانی برای استخر، تولید ازن با قوس الکتریکی (Corona Discharge) می‌باشد. این روش محدودیتی در مقدار تولید ازن با غلظت مناسب ندارد .

یکی از اولین دستورالعملهای این استاندارد تأکید میکند که کیفیت آب ورودی به استخرهای شنا بایست منطبق با کیفیت آب آشامیدنی باشد این بدان معنا است که غلظت ترکیبات تری هالومتان در آب استخر کمتر از ۳۵ میکرو گرم(0/035 میلیگرم)در لیتر باشد.به دلیل به وجود آمدن ترکیبات تری هالومتان در اثر کلرزنی ، استفاده از این روش ضدعفونی مورد تایید این استاندارد نمی باشد و با توجه به دستورالعملهای این استاندارد که مبتنی بر سلامت شناگران تنظیم شده است کاربرد ازن در تصفیه و ضد عفونی آب استخر همراه یک روش مکمل روز به روز در حال افزایش است .

ازن به این دلیل که روغن ها و دیگر مواد را بسیار سریعتر از سیستم های کلر اکسید می کند از کند شدن سیستم چرخشی و تعویض پی در پی فیلترها جلوگیری می کند. همچنین در صورت استفاده از فیلتر کربن اکتیو، ازن با اکسید کردن مواد و میکروارگانیسم های جذب شده روی این فیلتر ها ، عمر مفید این فیلتر ها را افزایش می دهد. در حالیکه در سیستمهای ضد عفونی با کلر تعویض فیلتر سریعتر و سیستم چرخشی کند تر در نتیجه استخر کثیف تر خواهد بود. ازن همچنین به عنوان یک میکروفلوکولاسیون، راندمان تصفیه استخر را افزایش می دهد که نتیجه آن آبی پاکتر ، صافتر و شفافتر است.

-غلظت ازن تولیدی :
درصورتی‌که غلظت ازن تولیدی از مقدار مشخصی پائین تر باشد نه‌تنها باعث افزایش کیفیت آب نمی‌گردد بلکه به دلیل خوگرفتن میکروارگانیسم‌ها با ازن می‌تواند حتی باعث رشد باکتری‌ها در استخر نیز بشود .

– ظرفیت تولید ازن :
مقدار ازن موردنیاز برای هر استخر تابع پارامترهای مختلفی ازجمله حجم استخر، دبی گردشی، سیستم هیدرولیک استخر، بار آلودگی استخر، آنالیز آب استخر، نوع و ظرفیت دستگاه‌های موجود در مدار تصفیه، روش و محل تزریق ازن و غیره می‌باشد و بایستی برای هر استخر طراحی و محاسبه شود. دستگاه‌های با ظرفیت کمتر از حد موردنیاز مشکلات استخر را کاهش نداده بلکه ممکن است باعث تشدید آن‌ها نیز بشوند. در مقابل در صورت استفاده از دستگاه‌های با ظرفیت بیشتر از اندازه لازم، ازن مازادی که در آب باقی می‌ماند را بایستی قبل از ورود به استخر کاملاً حذف نمود.
– سیستم اختلاط گاز ازن با آب استخر :
ازن در حرارت 25 درجه به بالا در آب به‌سختی حل می‌شود و بسیار فرار است .سیستم ازن زنی باید دارای سیستم اختلاط کامل برای حل کردن ازن تولیدشده در آب باشد. در غیر این صورت فقط مقدار ناچیزی از ازن در آب حل می‌شود و مابقی از آب خارج می‌گردد. درنتیجه ازن تولیدشده در بهبود کیفیت آب بی‌تأثیر خواهد بود .
– سیستم حذف ازن اضافی :
به‌طوری‌که قبلاً اشاره شد، ازن گازی بدبو و بسیار سمی می‌باشد و وجود آن در هوا حتی در غلظت‌های پائین برای تنفس مجاز نمی‌باشد. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار حتماً لازم است تا دستگاه ازن زنی دارای سیستم مناسبی برای حذف ازن نامحلول باقیمانده در فاز گازی و جلوگیری از ورود آن به هوا باشد .
-برق مصرفی :
بعضی از دستگاه‌های ازن با تکنولوژی‌های قدیمی مصرف برق بالائی دارند که باعث افزایش هزینه‌های عملیاتی می‌گردند. در هنگام انتخاب ازن ژنراتور بایستی به این موضوع توجه شود .
– جنس دستگاه مولد ازن :
با توجه به پتانسیل بالای گاز ازن برای ایجاد خوردگی، محفظه مولد ازن بایستی استنلس استیل 316 به بالا باشد. این محفظه باید توانائی تحمل 10 بار فشار را داشته باشد. سیستم‌های ارزان‌قیمت از محفظه‌های پلاستیکی یا کربن استیل استفاده می‌کنند که دارای طول عمر کوتاه بوده و با ایجاد مشکلات در حین کار باعث زیادشدن هزینه‌های راهبری می‌گردند.

درنتیجه باید گفت که درحالی‌که استفاده از ازن به‌عنوان مکمل سیستم ضدعفونی آب استخرهای عمومی توصیه می‌شود، عملکرد مطلوب آن مستلزم انتخاب دستگاه مناسب، طراحی، نصب و راه‌اندازی و نگهداری صحیح سیستم ازن زنی می‌باشد، ازاین‌رو تخصص شرکت فروشنده در زمینه طراحی مهندسی سیستم‌های ازن امری ضروری می‌باشد.
ازن و UV دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده مؤثری نسبت به کلر و دیگر مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده در استخرهای شنا به‌حساب می‌آیند. ازن و UV یک روش ایمن جهت جلوگیری از تشکیل محصولات ثانویه کلر مثل کلروآمین ها و تری هالومتان ها می‌باشند.
ازن و UV قادر به شکستن محصولات جانبی کلر می‌باشند، بنابراین سبب کاهش مشکلات رایج در استخرها مانند قرمزی چشم و بیماری‌های تنفسی می‌شوند. همچنین ازن قادر به اکسید کردن روغن و دیگر ترکیبات موجود در استخرهای شنا و آب‌های گرم به عناصر بی‌خطر می‌باشد.
استفاده از ازن و UV نقش مؤثرتری در فراهم کردن محیط زیستی تمیزتر و سالم‌تر برای شناگران و کارکنان استخرها ایفا می‌کنند. سیستم‌های تصفیه آب به‌طور متداول در استخرهای مجاز محلی، پارک‌های آبی و مجتمع‌های استخرهای المپیک مورداستفاده قرار می‌گیرند. انتخاب نوع محصول مورداستفاده بر اساس حجم استخر، تخمین میزان استفاده از استخر و نوع مشتری در انتخاب ازن یا UV می‌باشد.

همچنین با استفاده از این روش نیاز کمتری به آب تازه وجود دارد که بهره‌برداری را آسان‌تر می‌کند و تأثیر زیادی بر کاهش هزینه‌های گرمایش دارد.

دوز ازن تزریقی در استخرها مطابق با استاندارد  German DIN 19643  است

استاندارد German DIN 19643 از چهار بخش تشکیل‌شده است:

DIN 19643-1:” Treatment of water of swimming pools and baths”- Part 1General

DIN 19643-2:  “Treatment of water of swimming pools and baths – Part 2Combinations of process with fixed bed filters and precoat filters

DIN 19643-3 “Treatment of water of swimming pools and baths – Part 3: Combinations of process with ozonization”

DIN 19643-4 “Treatment of water of swimming pools and baths – Part 4: Combinations of process with ultrafiltration

يكي از ويژگي هاي ازن بوي مخصوص آن است. بوي اين گاز قبل از اينكه غلظت آن حتي به نزديكي ۰٫۱ ppm برسد توسط انسان حس مي شود. به همين دليل مناطقي كه غلظت ازن در آن زياد است به راحتي قابل تشخيص و اجتناب است.

علائم استنشاق بیشتر از حد ازن عبارتند از :
0.1-1 ppm: : سردرد، سوزش چشم و مجراي تنفسي
1-100 ppm: علائمي شبيه به آسم و از دست دادن اشتها
تأثیر استنشاق بيش از حد ازن در کوتاه مدت، احساس سوزش در مجراي تنفسي و در نتيجه سرفه مي باشد. اين علائم دائمي نبوده و پس از دو ساعت برطرف مي گردد.

شرکت آردا با چندین سال تجربه، می تواند بهترین دوز ازن را با توجه به دما، ابعاد و سایر مشخصات هر استخر طراحی کند.

یکی از جدیدترین پروژه های انجام شده، ازن زنی به یکی از مطرح ترین استخرها در تهران می باشد که فیلم از نحوه عملکرد دستگاه های آردا در قسمت ویدیوهای آموزشی قرار داده شده است .

صفحات مرتبط: کاربردهای ازن ژنراتورهای آردا، ازن ژنراتور نیمه صنعتی، ازن ژنراتورهای آزمایشگاهی ، ازن ژنراتور صنعتی ، ضدعفونی هوا صنعتی ، ضدعفونی هوا خانگی