26 فوریه، 2019

آیا ازن می تواند در بوبری تاثیر داشته باشد؟

در حال حاضر، به اثبات رسيده است كه بوي هر مولكول به ساختمان آن مولكول مربوط می‌شود لذا با تخريب ساختار مولكول می‌توان بوي آن را به‌صورت مؤثر از بين برد . بهترین روش برای شکستن ساختار مولکول, اكسيداسيون با يك ماده اکسیدکننده می‌باشد كه خود آلاينده محیط‌زیست نباشد. اكسيژن فعال قوی‌ترین و مؤثرترین از بين برنده و رفع كننده بوهاي نامطبوع مانند گازهاي شيميايي ( آروماتيك ها و …) و بوهاي ناشي از حيوانات ، كپك و قارچ ، دود دخانيات و …. است.

گازهاي زائد، بخصوص گازهاي زائد صنعتي حاوي گوگرد به اكسيژن فعال حساس هستند و اين امر نتيجه توانايي بالاي اكسيداسيون به‌وسیله اين گاز است سبب گرديده كه اكسيژن فعال به‌عنوان بهترين بوزدا در جهان مطرح شود

اكسيژن فعال علاوه بر قابليت بوزدايي يک ضدعفونی‌کننده بسيار قوي نيز می‌باشد و به نحو مطلوب و بسيار مؤثری انواع آلودگی‌های ميکروبي را از بين می‌برد. ویژگی‌هایی نظير قابليت تجزيه تركيبات سمي شيميايي و نيز كشتن انواع میکروارگانیسم‌ها ، اعم از باکتری‌ها و ویروس‌ها ، اكسيژن فعال را به مهم‌ترین عامل پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده محيط تبديل كرده است.

ازن به‌طور گسترده در حذف بوی زمینه‌های تولید مواد غذایی نظیر رستوران‌ها، سالن‌های غذاخوری، کارخانه‌های مواد غذایی استفاده‌شده است. در تصویر زیر یک راهکار جدید جهت بوزدایی از مکان‌ها نشان داده‌شده است. در این روش ازن با هوای آلوده خارج‌شده از آشپزخانه‌ها ترکیب می‌شود. چندین پارامتر مهم طراحی در این روش موجود است مانند زمان تماس ازن با آلاینده‌ها و همچنین نوع آلودگی. اساس کار این روش اکسید کردن مواد است.

کاربرد ازن ژنراتور در از بین بردن بوی نامطبوع فاضلاب های صنعتی:

در سال‌های اخیر تلاش‌هـای زیادی برای از بیـن بردن بـوهای مزاحم و ناخوشاینـد در پروسه های مختلف صنعتـی در محیط های مختلف انجام شده است.دراکثرسیستـم‌هایی که تاکنـون برای بـوزدایی استفاده شده است اقدام به استفـاده از بوهای پوششی برای پنهان نمودن بوی نامطلوب انجام گرفته است که این عمـل نه تنهـا بوی نامطلـوب را از بیـن نمی بـرد بلکه حجـم آلاینـده‌هـای بـوزا در محیـط را افزایـش می دهد. همچنیـن سیستـم‌هـای جذب کننـده بـو نیـز از راندمان‌های پائینـی برخـوردار بـوده و بهـره برداری از آن‌ها نیـز در شرایـطی که از ابتـدا طراحی نشده باشنـد، بسیار مشکل خواهد بود.

در حال حاضـر، به اثبات رسیده است که بـوی هر مولکول به ساختمـان آن مولکـول مربوط می شود لذا با تخریب ساختار مولکول می توان بوی آن را به صورت مـوثـر از بیـن برد . بهترین روش برای شکستن ساختار ملکول، اکسیداسیون با یک ماده اکسید کننده می باشد که خود آلاینـده محیط زیست نباشد.

اکسیــژن فعــال یا ازن قــوی ترین و موثرتـرین از بین برنده و رفـع کننده بوهای نامطبوع مانند گازهای شیمیـایی و آرومـاتیـک‌ها و بـوهای ناشی از حیوانات، کپک و قارچ، دود دخانیات و …. است.

این واقعیــت که گازهای زاید، به‌خصوص گازهای زاید صنعتـی حاوی گـوگـرد، به اکسیژن فعال یا ازن حسـاس هستند و توانایی بالای اکسیداسیــون بوسیـله گاز ازن، سبـب گردیده که ازن به عنوان بهترین بـوزدا در جهان مطرح شود.

در گذشته نبـود اطلاعات کاربردی تکنولوژی ازن ژنراتور و ازن ساز در ایـران و نیز هـزینـه بـالای تـولیـد آن در محیـط باعث عدم استفـاده از آن در بــوزدایـی شده است. شـرکـت فنون آردا سبز به عنـوان اولیــن سازنده ازن ژنراتـور در ایــران و شرکتی پیشرو در جهـان برای استفاده از سیستــم‌های مـدرن و مقــرون به صرفـه نمــودن آن‌ها بـرای کاربردهـای زیست محیـطی اقدام به اجرای این گونه پـروژه‌ها در ایران نموده است.

مزایای ازن ژنراتور تصفیه فاضلاب:

  • ضدعفونی کنندگی موثر تر از کلر، دی اکسید کلر، کلروآمین‌ها و رادیکال‌های هیدروکسیل
  • کاهش موثر BOD و COD
  • کاهش ميزان مصرف منعقد كننده ها و افزایش سرعت عمل فيلتراسيون بعد از ازناسيون
  • کاهش هزینه تاسیسات تصفیه فاضلاب و حذف هزینه مواد شیمایی ضدعفونی کننده
  • ایجاد پسابی کاملا مناسب جهت تخلیه در محیط زیست و رودخانه ها و دریاچه ها و مناسب جهت آبیاری فضای سبز، کشاورزی و مزرعه های پرورش ماهی
  • تصفیه تقريبا انواع فاضلاب اعم از صنعتی و خانگی توسط ازناسيون

شرکت آردا با تجارب مختلف در زمینه های حذف بو در صنایع مختلف، آماده همکاری با صنایع مختلف می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس های این شرکت تماس بگیرید.

صفحات مرتبط:  کاربردهای ازن ژنراتورهای آردا، ازن ژنراتور نیمه صنعتی، ازن ژنراتور صنعتی