27 فوریه، 2019

بهبود محیط گلخانه و حفظ سلامت گیاهان گلخانه با تزریق ازن

با توجه به روند افزایش جمعیت دنیا و نیاز روزافزون به مواد غذایی که سهم عمده آن از طریق کشاورزی حاصل می‌گردد ، نیاز به استفاده از تکنولوژی و روش‌های جدید در کشاورزی آبی برای نیل به این منظور بیش‌ازپیش احساس می‌گردد. این امر به آن علت است که کشاورزی آبی همچنان در تأمین تولیدات کشاورزی برای نسل حال و آینده از اولویت خاصی به‌ویژه برای تولید محصولات راهبردی به شمار می‌آید و جایگاه منحصربه‌فرد خود را حفظ کرده است .یکی از روش‌های جدیدی که در آمریکا و کشورهای اروپایی در حال استفاده روزافزون می‌باشد، بحث استفاده از ازن در آبیاری می‌باشد . می‌توان گفت که تقریباً در تمام صنایع غذایی از ازن برای استریلیزاسیون و ضدعفونی و بالا بردن زمان ماندگاری و در کشاورزی و گلخانه برای افزایش رشد و کاهش مصرف سموم استفاده می‌شود ازن بدون در نظر گرفتن ماهیت، باکتری و ویروس و قارچ‌ها و حتی اسپورها را از بین می‌برد. واکنش‌های ازن با میکروارگانیسم‌های مختلف، در سیستم‌های آبی به دو روش، واکنش‌های مستقیم ازن مولکولی و وجود رادیکال‌های آزاد حد واسط صورت می‌گیرد. ازن اکسیدکننده‌ای قوی و درعین‌حال ناپایدار به شمار می‌رود. گاز ازن به دلیل کوتاهی نیمه‌عمر، ‌قابل ذخیره کردن در مخازن نیست. ازاین‌رو استفاده از ازن منوط به تولید آن در محل مصرف می‌باشد .
ازن سبب اکسید شدن مواد ارگانیکی خاک و بقایای گیاهی و درنتیجه سبب رها شدن و پخش مواد غذایی موردنیاز گیاه می‌گردد. اکسید شدن مواد ارگانیکی روی ذرات رس سبب تغییراتی در سطوح این ذرات و جمع شدن آن‌ها شده، درنتیجه سبب افزایش نفوذ‌پذیری خاک و مانع از پراکندگی ذرات و بالطبع کاهش نفوذپذیری می‌گردد. همچنین عمل ازن زنی به آب ، سبب تجمع اسیدنیتریک (HNO3) که منبعی از نیتروژن است، برای گیاهان می‌گردد.
نقش ازن ژنراتور در تصفیه آب‌ وخاک و همچنین پساب به‌عنوان یک عامل اکسیدکننده و یک ترکیب میکروب‌کش حائز اهمیت می‌باشد و تأثیر فوق‌العاده‌ای در اکسید کردن چربی‌ها دارد.
ازن در کشاورزی پیشرفته امروزی، یک عامل حیاتی و مفید محسوب می‌گردد که دارای اثرات سودبخش زیادی می‌باشد. کاربردهای ازن در کشاورزی بسیار وسیع بوده که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :
1 – تصفیه آب زهکشی برای استفاده دوباره کشاورزی
۲- رفع آلودگی‌های خاک و جایگزین مناسب برای متیل برماید
۳- آزاد کردن اکسیژن در محیط ریشه
۴- رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود
۵- رفع اثر عنصر سمی کلر بر گیاهان
۶- کنترل علف‌های هرز
۷-کاهش pH آب
۸- افزایش طول عمر نگهداری گل‌های زینتی
۹- افزایش عملکرد محصولات

در زیر مزایای ذکرشده توضیح داده شده است:

1تصفیه آب زهکشی برای استفاده دوباره در کشاورزی
ازآنجاکه در بسیاری از مناطق شاهد کمبود آب در کشاورزی هستیم، یکی از راه‌های اساسی در افزایش راندمان آبیاری، تصفیه دوباره آب‌های مصرفی در کشاورزی به‌وسیله ازن و یا اشعه UV است که در بسیاری از کشورها از این کار در گلخانه برای کاهش مصرف آب استفاده می‌کنند.
۲ رفع آلودگی‌های خاک و جایگزین مناسب برای متیل‌برماید
خاک یکی از منابع مهم و ارزشمند طبیعت است. بدون داشتن خاک سالم، حیات و زندگی روی زمین امکان‌پذیر نخواهد بود. ۹۵% غذای انسان از زمین حاصل می‌شود. برنامه‌ریزی برای داشتن خاکی سالم و تولید‌کننده ،لازمه بقای انسان است. ورود مواد، ارگانیسم‌های زیستی یا انرژی به درون خاک سبب تغییر کیفیت خاک می‌شود. همین مسئله باعث می‌شود که خاک از حالت طبیعی خود خارج شود. خاک می‌تواند موجب انتقال عوامل بیماری‌زای بسیاری از امراض عفونی شود. تعداد میکروب‌هایی که از طریق فضولات به خاک اضافه می‌شوند، به وسعت آلودگی‌های خاک می‌افزایند. بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد افزودنی ازجمله متیل برماید نه‌تنها سبب تغییر خواص فیزیکی و خواص شیمیایی خاک می‌گردد بلکه خواص زیست‌محیطی آن نیز دستخوش تغییر می‌گردد. ازآنجاکه ازن قابلیـت حذف و نابودی عوامل بیماری‌زا و پاتوژن های خاک را دارد، با جایگزین شدن ازن به‌عنوان گندزدا می‌توان این اطمینان را ایجاد کرد که نه‌تنها عمل پاک‌سازی خاک به نحو احسن انجام می‌گردد , بلکه حاصلخیزی آن را نیز به همراه دارد.
۳ آزاد کردن اکسیژن در محیط ریشه
هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب به‌طورمعمول نیازمند اکسیژن می‌باشند. اکسیژن در کنار دی‌اکسید کربن(CO2 ) برای گیاهان، کاربردی معادل استفاده از مواد غذایی را پیداکرده است. با توجه به این اصل امروزه در کشورهای اروپایی جهت تأمین اکسیژن موردنیاز گیاه از ازن استفاده می‌کنند زیرا ازن این قابلیت را دارد که پس از اثرگذاری خود تبدیل به اکسیژن می‌شود و بدون هیچ‌گونه اثر جانبی در کنار CO2 راندمان محصول را بالا می‌برد و منجر به تولید محصول سبز می‌گردد . باروری محصولات به‌وسیله غنی‌سازی با اکسیژن و دی‌اکسیدکربن افزایش داده می‌شود همچون گلدهی قبل از موعد، بازده میوه دهی بالاتر، کاهش جوانه‌های ناقص در گل‌ها، بهبود استحکام ساقه گیاه و اندازه گل.
۴ رفع اثر H2S و کاهش مصرف کود
ازآنجاکه در مناطق اطراف شهرها و بخصوص در پایین‌دست شهرهای بزرگ ، عموماً کشاورزی نیز صورت می‌گیرد و بانفوذ گاز H2S به منابع آب زیرزمینی، این آب‌ها به گاز مذکور آلوده می‌شوند. درنتیجه در پائین‌دست شهرها با پمپاژ آب‌های زیرزمینی و استفاده از آب چاه‌ها در کشاورزی، ازآنجاکه نفوذ این گاز در آب مانع از جذب کودهای شیمیایی می‌گردند، لذا مصرف کودها را به میزان قابل‌توجهی بالا می‌برند که ازلحاظ صرفه اقتصادی، هزینه بالایی را به کشاورزان تحمیل می‌نماید.
۵ رفع اثر عنصر سمی کلر بر گیاهان
گاز ازن قادر است اثر خوب و قابل‌توجهی بر روی گاز کلر گذاشته و از اثرات سمی آن بر روی گیاهان به میزان قابل‌توجهی بکاهد.
۶کنترل علف‌های هرز
در فصل قبل از کشت می‌توان با دادن دز بالائی از این گاز و زیرورو کردن خاک به‌وسیله شخم، به‌خوبی علف‌های هرز و سطح بذر آن‌ها را اکسید نموده و از رشد آن‌ها تا حد زیادی کاست.
۷کاهش PH آب
ازآنجاکه این گاز دارای خاصیت اکسیدکنندگی بالایی است ، در اکثر موارد سبب اسیدی شدن محلول آب گشته و با پائین آوردن PH آب بخصوص در آب‌های حاوی سدیم، سبب فراهم آمدن محیطی مناسب برای رشد و نمو گیاهان می‌گردد.
۸ افزایش طول عمر گل‌های زینتی:

تحلیل‌های تجربی نشان داده‌اند که استفاده از ازن در آب نه‌تنها باعث افزایش عملکرد ، بلکه سبب افزایش مقاومت و طول عمر نگهداری گل‌های زینتی نیز گردیده‌اند که این امر به‌خصوص برای کشاورزانی که در کار پرورش گل زینتی هستند امری مهم و قابل‌توجه به شمار می‌آید.
۹ افزایش عملکرد گیاهان
ازآنجاکه آب حاوی ازن به داخل خاک نفوذ می‌نماید اولاً سبب اکسید شدن بقایای گیاهی می‌شود که سبب می‌گردد اکسید آن‌ها برای گیاه کاشته شده راحت‌تر در دسترس قرار گیرد ، ثانیاً با تبدیل‌شدن خود گاز ازن به اکسیژن ، شرایط مطلوب برای رشد گیاه در خاک را فراهم می‌نماید. درنتیجه افزایش عملکرد و قدرت گیاه در مقابل بیماری‌ها برای اکثر گیاهانی که با آب حاوی ازن آبیاری شد‌ه‌اند امری قابل پیش‌بینی است.
۱۰ کاهش مصرف سم تا ۸۰ درصد
دو خصوصیت بارز و بسیار مهم ازن، یکی وسیع لطیف بودن آن است یعنی تمام میکروارگانیسم‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و نماتدها را بدون هیچ‌گونه مقاومتی از بین می‌برد و دیگر سریع‌تر بودن آن است با توجه به موارد ذکرشده ازن، می‌توان با تأثیر بر روی انواع میکروارگانیسم‌ها نظیر فوزاریوم ها، پیتیوم، رایزوکتون ها و فیتوفتوراها و … و خصوصاً قارچ‌های توکیسن دار که میکروارگانیسم‌های اسپوردار هستند به‌سرعت نابود می‌کند و از ایجاد بیماری جلوگیری می‌کند.
۱۱ تولید محصولات ارگانیک
یک محصول ارگانیک، محصولی است که عاری از هرگونه آلودگی، آفات، بیماری و سموم باشد . زمانی که برای مبارزه با آفات از ازن استفاده می‌شود، تمام نیازهای لازم جهت رسیدن به یک محصول ارگانیک را فراهم می‌کند به‌طوری‌که گیاه بدون این‌که نیاز به سم‌پاشی داشته باشد، با استفاده از ازن، با تمام آلودگی‌های محیطی مبارزه می‌کند و درنتیجه محصولی سالم خواهیم داشت که می‌توان تحت عنوان یک محصول ارگانیک نام برد.

صفحات مرتبط: کاربردهای ازن ژنراتورهای آردا، ازن ژنراتور نیمه صنعتی، ازن ژنراتورهای آزمایشگاهی ، ازن ژنراتور صنعتی ، ضدعفونی هوا صنعتی ، ضدعفونی هوا خانگی