27 فوریه، 2019

تزریق ازن در سردخانه ها چه تاثیری دارد؟

ازجمله کاربردهای ازن ژنراتورهای صنعتی می‌توان به ازن زنی هوا در سردخانه‌های نگهداری مواد غذایی، گوشتی، میوه و … اشاره کرد. امروزه در تمامی یخچال‌های خانگی و صنعتی نسل جدید، از این تکنولوژی به‌عنوان ماده آنتی باکتریال به‌منظور حفظ کیفیت و ماندگاری بیشتر مواد غذایی استفاده می‌شود. همچنین در کانتینرهای حمل مواد غذایی و اکثر سردخانه‌های خارج از کشور، ازن به‌عنوان تکنولوژی روز دنیا به‌منظور کاهش بار میکروبی هوا و ماندگاری بیشتر محصولات غذایی استفاده می‌شود.
در سردخانه‌های گوشت و مواد پروتئینی به دلیل وجود جریان هوا، بارگیری‌های مکرر و آمدوشد فراوان، احتمال ورود میکروارگانیسم‌های عامل فساد مواد غذایی و انتشار آن‌ها در محیط زیاد است. همچنین در سردخانه‌های گوشت که بار میکروبی زیاد است، فساد و آلودگی این مواد به‌سرعت انجام می‌شود. لذا لزوم استفاده از سیستم‌هایی مطمئن و استاندارد جهت ضدعفونی کردن سردخانه‌ها بیش‌ازپیش ضرورت پیدا می‌کند. دستگاه ازن ژنراتور با تولید مداوم ازن، هوای سالن را به‌طور دائمی استریل نگه می‌دارد و درنتیجه با ورود هر میکروارگانیسم بیماری‌زای جدید قبل از اینکه میکروارگانیسم فرصت انتشار وسیع در محیط را داشته باشد از بین خواهد رفت. همچنین گاز ازن در سردخانه‌های بالای صفر که محل نگهداری میوه‌ها و سبزی‌ها است و موجب بلوکه شدن گاز اتیلن شده و از موارد زیر جلوگیری به عمل می‌آورد:
۱- مانع از رسیدگی زودهنگام میوه می‌شود.
۲- مانع از کاهش بذر میوه می‌گردد.
۳- از گندیدگی میوه جلوگیری به عمل می‌آورد.
۴- از توسعه ضریب خوردگی میوه و انتشار آن به دیگر نقاط میوه در هنگام برداشت در اثر سهل انگاری نیروی انسانی جلوگیری می‌کند.
در این راستا به‌عنوان نمونه می‌توان به کارخانه قند شیرین خراسان اشاره کرد که استفاده از این فنّاوری توانست ضایعات ۸% انبار سیب‌زمینی را به ۲% کاهش دهد، که از اتلاف حجم زیادی از سرمایه جلوگیری شد. کارشناسان شرکت آردا آمادگی مشاوره در زمینه سیستم‌های ازن سردخانه‌ها را دارند.
عملکرد سیستم‌های ازناسیون هوا در تصفیه و ضدعفونی سردخانه
۱-  از بین بردن میکروارگانیسم‌ها: با این روش هیچ میکروارگانیسمی در طول سالیان استفاده از این دستگاه‌ها قابلیت آداپته شدن و سازگاری با آن را ندارد و کلیه باکتری‌ها، ویروس‌ها، کپک‌ها، جلبک‌ها، مخمرها، قارچ‌ها، و حتی اسپورها را از بین می‌برد.
۲- حذف بوهای نامطبوع: ازآنجاکه بوها اکثراً ترکیبات حلقوی هستند دستگاه ازن ژنراتور آردا مولکول‌های بو را در هم می‌شکنند و بو را از محیط حذف می‌نمایند. اثر دئودرانت (یا ضد بو) این سیستم‌ها روش مفیدی برای حذف بو و تولید اکسیژن خالص در محیط می‌باشد که موجب ایجاد محیطی با طراوت می‌گردد.
عملکرد سیستم در سردخانه جهت ضدعفونی و کاهش بار میکروبی هوای سالن به دو شکل زیر انجام می‌شود:
۱- در این حالت در طول مدت‌زمان کاری کارکنان با کنترل اتوماتیک دستگاه ازن ژنراتور آردا ، عمل استریل کردن را انجام می‌دهد. که به‌منظور ضدعفونی هوا و جلوگیری از انتشار آلودگی و سرایت به دیگر مواد انجام می‌شود. و همچنین از نتایج مهم استفاده ازن در این مرحله کاهش شدید پوسیدگی و جلوگیری از انتشار کپک و مخمر روی سطوح می‌باشد.
۲- حالت attack که در این حالت کپک‌ها و مخمرها از بین می‌روند و دارای سه مرحله می‌باشد.
مرحله اول که قبل از بارگیری انجام می‌شود، پس از خالی شدن سالن و شستشوی سالن و پس از خارج کردن اضافات مواد غذایی است که دستگاه شروع به فعالیت کرده و به مدت ۲۴ الی ۷۲ ساعت عمل ضدعفونی کامل انجام می‌شود. در این مرحله ضمن استریل شدن هوا همه سطوح نیز ضدعفونی می‌شوند و سالن به‌طور کامل گندزدایی می‌شود.
مرحله دوم پس از اتمام بارگیری، به مدت ۲۴ ساعت تا یک هفته عمل ضدعفونی انجام می‌شود. در این مرحله هر میکروارگانیسمی که در طی زمان بارگیری وارد سالن شده باشد از بین می‌رود و محیط برای نگهداری بیشتر و بهتر مواد غذایی آماده می‌شود.
مرحله سوم که در آن عمل ضدعفونی با توجه به نیاز، هفته‌ای یک‌بار و یا ماهی یک‌بار و به مدت چند ساعت انجام می‌شود. و چند ساعت قبل از ورود کارکنان به درون سالن به اتمام می‌رسد.

مطالعات جديد نشان می‌دهند كه تــزریق مداوم يا منقطــع ازن به‌وسیله ازن ژنراتور در انبار مركبات و سردخانه‌ها، از رشد كپك‌هاي سبـز‌آبي جلوگيري مي‌كند و رشد عوامل قارچي كه ميوه‌ها از قبل به آنها آلوده بودند و خسارات ناشـي از آنها را به شدت كاهــش مي‌دهد. به نظر مـي‌رسد كه در كشور‌ما اكثر ميــوه‌هـاي انبــار شده داراي آلودگي قارچي و كپك هستند و اين مسئله بخصوص در صادرات ميوه مشكل آفرين است. استفاده از ازن ژنراتور به منظــور مبارزه با کپک و عوامل قـارچــي در سردخانه‌هـا بسيار ضروري است.

روش های متنوع کاربرد ازن:

 • ازن به سهولت می تواند در داخل سردخانه ها توليد و توزیع گردد
 • در حمل و نقل، نگهداري و عرضه ماهی و غذاهای دریایي به منظور حفظ تازگي محصول از يخ ازن‌دار استفاده می شود كه موجب مي‌شود محصول مدت زمان بيشتري سالم و تازه بماند
 • به منظور حذف باکتری‌ها، قارچ‌ها، كپك‌ها و افزایش ماندگاري گوشت، مرغ، میوه و سبزیجات مي‌توان از شستشو با ازن محلول در آب بهره برد
 • در یخچال‌هاي صنعتي و كاميونت هاي يخچال‌دار فراورده های گوشتی از گاز ازن به منظور مهار كردن رشد میکروبی و افزایش ماندگاری استفاده می شود
 • در بسته بندی محصولات استفاده از مقدار کمی گاز ازن می تواند موجب اطمینان از سالم ماندن محصول تا زمان تحویل به مشتري گردد

مزایای استفاده ازازن ژنراتور سردخانه:

 • کاهش میکروارگانیزم های فاسد کننده مواد غذایی
 • بهبود ماندگاری محصول در سردخانه
 • به حداقل رساندن رشد پاتوژن‌ها با مهار میکروبیولوژیکی از طریق هوا
 • استفاده از سطح پايين ازن به‌منظور ضدعفونی مداوم محيط سردخانه
 • استفاده از مقادیر بالای ازن به‌منظور ضدعفونی کردن کامل محیط (در زمان خالی بودن)
 • بهداشت قارچي و ميكروبي
 • جلوگيري از رشد كپك
 • فراهم کردن سردخانه ای بدون بو و حذف اتیلن

شرکت فنون آرداسبز بهترین شرایط  را جهت نگهداری محصولات برای سردخانه ها فراهم می سازد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس های شرکت تماس بگیرید.

صفحات مرتبط:  کاربردهای ازن ژنراتورهای آردا، ازن ژنراتور نیمه صنعتی ، ازن ژنراتور صنعتی ، ضدعفونی هوا صنعتی