26 فوریه، 2019

کاربرد ازن در دامداری،کشتارگاه های گوشت ،مرغ و ماهی

ازن به عنوان یک اکسیدان قوی در حذف باکتری و ویروس ها کاربرد دارد. ازن همچنین در حذف بوی کشتارگاه ها و ضدعفونی هوای آنجا کاربرد دارد. (سطح ازن باید کمتر از  ppm0/1 باشد تا به کارگران آسیب نزند )

گاز ازن قادر به از بین بردن انواع باکتری, ویروس و قارچ از قبیل وبا، هپاتیت salmonella,E.coli و غیره موجود در گوشت می‌گردد. سرعت عمل ازن در از بین بردن E.coli در حدود 3000 بار بیشتر از کلر است که قابل‌توجه می‌باشد.

سطح قابل آلودگی در گوشت بسیار زیاد است، سطح خارجی گوشت به دلیل باکتری‌های منتشر شونده توسط هوا و ذرات گردوغبار به‌محض باز کردن حیوان و دست‌کاری افرادی که در بریدن، بسته‌بندی و توزیع دخالت دارند، آلوده می‌شود. به‌محض برش و چرخ کردن، آلودگی‌های سطحی گوشت به داخل آن راه پیدا می‌کنند و انواع باکتری اورگانوتروفیک می‌توانند در آن استقرار یابند.

گاز ازن از طریق آسیب رساندن به غشای خارجی سلول‌ها باعث از بین بردن آن‌ها می‌گردد. گوشت گوساله حداکثر تا 42 ساعت در دمای 20 درجه سانتی‌گراد و رطوبت 85% قابل نگهداری است

همچنین گاز ازن می‌تواند سبب افزایش ماندگاری گوشت سفید و قرمز در سردخانه شود و میزان تلفات را کاهش دهد.

کاربردهای ازن ژنراتور کشتارگاه:

  • از آب ازن دار تولید شده به وسیلهازن ژنراتور کشتارگاه می‌توان به منظور شستشو و ضد عفونی کردن کلیه ابزارآلات، لوازم و سطوح کار و همچنین ضد عفونی کف و دیوارهای سالن‌های تولید استفاده کرد. این کار باعث ارتقای سطح بهداشت در محصول شده و ماندگاری آن را افزایش می‌دهد. همچنین ضدعفونی کردن لاشه‌های گوشت و ضایعات کشتارگاهی و گنداب ناشی از ذبح قبل از تخلیه به فاضلاب امکان پذیر شده و در نتیجه بطور مرتب میزان آلودگی در محیط کاهش می‌یابد
 • بـوزدایی در کشتارگاه‌ها مساله‌ای مهم و قابل تامل است. اکسیداسیون با ازن یکی از راه‌های مدرن کنترل بو می‌باشد. اکسیژن فعال ساختمان مولکول های بوزا را تخریب کرده و این امر موجب می شود تا کارگرها از محیط کار بهتر و مناسب تری برخوردار شوند که در نتیجه توان توليد افزایش یافته و میانگین سود روزانه بیشتر می‌گردد. تزریق اکسیژن فعال به وسیله ازن ژنراتور کشتارگاه ، برای بوزدایی در هوا سبب۲۰-۱۵% کاهش نیاز تهویه هوا و صرفه جویی در هزینه گرمایش تا ۳۰% و همچنین سبب کاهش بو در محوطه اطراف کشتارگاه می‌شود.

کاربرد ازن در یخچال های صنعتی و کامیونت‌های یخچال دار:

ضدعفونی کردن محیط و هوای داخل یخچال های صنعتی و کامیونت های یخچال دار از طریق دستگاه های ازن ژنراتور پیشنهادی موثر برای تولید کنندگان فراورده های گوشتی است. این دستگاه ها کاملا اتوماتیک بوده و با از بین بردن کلیه میکروب ها، باکتری ها، قارچ ها و کپک ها، هوای داخل یخچال را استریل می نماید و علاوه بر از بین بردن بوهای نامطبوع با کنترل میزان آلودگی محیط، طول عمر و تاریخ انقضا مواد غذایی را بیشتر نموده و برای مدت بیشتری آن ها را تازه نگه می دارد. در حال حاضر کارخانجات فراورده های گوشتی اروپا در یخچال های خود از دستگاه های ازن ژنراتور استفاده می نماید. همچنین از آب حاوی ازن می توان برای تولید یخ ازن دار استفاده کرد. در برخی فروشگاه ها آبزیان را بر روی یخ ازن دار عرضه می کنند. حتی استفاده از یخ ازن دار  هنگام حمل و نقل ماهی تازه باعث عدم تکثیر باکتری های مضر و عوامل فساد می شود که این منجر به افزایش تاریخ انقضا و تازگی و جلوگیری از ایجاد بوی ناخوشایند این محصولات می گردد. همچنین یخ ازن دار برای تازه نگه داشتن آبزیان در هنگام توقف لنچ های صیادی در دریا بسیار موثر است.

به‌عنوان‌مثال میزان افزایش بازدهی و کاهش تلفات برای گوشت گوساله در مدت 14 روز در جدول زیر قابل‌مشاهده است:

درصد کاهش تلفات درصد افزایش بازدهی نوع گوشت گوساله
2/6% 1/8% دنده گوساله
5/6% 1/8% راسته گوساله

– گوشت مرغ

شست‌وشوی ماکیان (مرغ و خروس) با آب ازن دار، باکتری‌های ذخیره‌شده روی پوست آن‌ها را از بین می‌برد. ازن در ضدعفونی کردن بازیافت آب سردکننده طیور و ضدعفونی کردن لاشه طیور استفاده می‌شود.

ازن حداقل ۶۰ درصد میکروارگانیسم‌ها را کاهش داده و به همان اندازه در کاهش کلی فرم‌ها مؤثر است.

ازن یک عامل بسیار موثر ضد عفونی کننده است و درصد بیشتری از میکروارگانیسم ها را می کشد و از سایر ضدعفونی کننده های معمول مانند کلر و فرمالدئید قوی تر است.

استفاده از ازن توسط دپارتمان کشاورزی ایالات‌متحده در سال ۱۹۹۷ برای بازیابی و استفاده مجدد از آب سرد کردن طیور تصویب شد و یکسال بعد از مطالعه اطلاعات اصلی در سراسر جهان روی ازن توسط یک هیئت ویژه در سال ۱۹۹۷ رأی به بودن ازن در استفاده از آن برای ضدعفونی کردن و بهداشتی کردن غذاها داد : محققان EPA تأیید کرده‌اند که ازن نسبت به کلر و سایر مواد ضدعفونی‌کننده بی‌خطرتر است.

مطالعات نشان می‌دهد که ازن نسبت به کلر، ۵۱ درصد قدرتمندتر بر روی دیواره‌های سلولی باکتری‌ها اثر می‌گذارد و هزاران مرتبه سریع‌تر از کلر عمل می‌کند. استفاده از ازن در عمل‌آوری و نگهداری مواد غذایی سبب ایمنی در تمام اتصالات زنجیره تولید مواد غذایی از عمل آوری تا مصرف می‌شود ضمن اینکه سبب افزایش طول عمر و زمان ماندگاری مواد غذایی می‌شود.

اگرچه فریز کردن، رشد باکتری ها را متوقف می کند اما آنها را نمی کشد، و با برگرداندن دما، مشکل مجددا بر می گردد.

پارامترهای متفاوتی شامل درصد پرندگان زنده، متوسط وزن آنها و باکتری های موجود قبل و بعد از قرار گرفتن سیستم ازن زنی اندازه گیری شد. مشاهدات نشان داد درصد پرندگان زنده از 1/96 درصد به 2/97 درصد افزایش یافته است که در حدود 900 مرغ می باشد. وزن متوسط مرغ های زنده 10درصد افزایش یافته است و میزان باکتری ها از ppm 100 به کمتر از  ppm2 رسیده است.

یکی دیگر از کاربردهای ازن در صنعت طیور، گندزدایی لاشه های طیور است که نه تنها باکتری های Campylobacter را می کشد بلکه سایر پاتوژن ها را از بین می برد. ازن به صورت مستقیم به لاشه ها، تجهیزات حمل و نقل، ظروف برش و همچنین به ماشین ها جهت کاهش باقی مانده روغن، چربی و گریس اسپری می شود. از آنجا که ازن هیچ محصولات جانبی خطرناکی ندارد بعد از اسپری کردن ازن، نیاز به شست و شو دستگاه ها نیست. همچنین با این روش که جایگزین استفاده از فرمالدهید و کلرین می شود، آسیبی به کارگرها وارد نمی شود. استفاده از دستگاه های تزریق ازن بسیار آسان است و می توان آن را در هر دستگاه گاز یا آب فشرده موجود قرار داد.

     تأثیر ازن بر روی گوشت مرغ( از بین بردن آنتی بوتیک‌ها)

پارامترهای اندازه گیری شده نتایج
پساب گوشت مرغ
Chlortetracycline موجود هست موجود نیست
Oxy tetracycline موجود هست موجود نیست
Chloramphenicol موجود نیست موجود نیست

  نمونه گوشت مرغ ازنیت شده را نشان می‌دهد. در بالا استریل گوشت مرغ به‌وسیله ازن انجام‌شده در مدت‌زمان 30 دقیقه در 3 لیتر آب آزمایش‌ها نتایج را بعد از ازنیت شدن نشان می‌دهند که آنتی‌بیوتیک موجود در گوشت مرغ از بین رفته و به پساب ازنیت شده اضافه‌شده است. محاسبات و کاوش‌ها نشان می‌دهد که به‌وسیله آب ازنیته شده می‌توان آنتی‌بیوتیک موجود در گوشت مرغ را از بین برد.

  تأثیر ازن بر روی گوشت مرغ (مقایسه مواد مغذی)

Test Parameter واحد نتایج در 100 گرم
A گوشت در حالت عادی B گوشت ازنیت شده
کالری کیلوکالری 220 130
کربوهیدرات گرم 0 0
پروتئین گرم 25.22 24.13
چربی گرم 13.24 3.91
Ash گرم 1.34 1.33
رطوبت گرم 60.12 70.60
فیبر گرم 0 0

 نتایج جدول بالا نشان می دهد

1-  مقدار کالری و چربی مرغ به‌وسیله آب ازنیت شده کاهش پیدا می‌کند.

2- گوشت مرغ‌ها در 3 لیتر آب ازنیت شده شستشو داده شده‌اند.

مقایسه اثر ازن بر روی میکروب‌ها

تست پارامترها واحد آب بدون ازن آب با ازن
0 دقیقه 30 دقیقه نرخ رشد 0 دقیقه 30 دقیقه نرخ رشد
مجموع باکتری‌های شمارش‌شده در @ 37° C

در مدت‌زمان 48

ساعت

cfu/ml +140% -75%
E.coli در گرم.

(MPN)

cfu/ml +35% -70%
Coliform در گرم. (MPN) cfu/ml +34% -28%
Salmonella در

25 ml

+38% -18%

ضدعفوني تخم مرغ

با استفاده از اكسيـژن فعال، سالمـونلا بر روي پوسته تخم مرغ از بين مي‌رود. كاهش سالمونلا بوسيله اكسيـژن فعـال در آزمايشات كنترل كيفي روزانه نشان داده شده‌است همچنين مقدار آمونياك تا بالاي 60% كاهش و نيز توليد تخم مرغ و كيفيت آن افزايش يافته‌است.

مزاياي استفاده از ازن ژنراتور در پرورش طیور:

 • افزايش تعداد و اندازه طيور و سلامت طیور با از بین بردن باکتری و جلوگیری از انتشار عفونت و ویروس در محیط
 • افزایش سرعت وزن گیری مرغ ها در سیکل رشد تا ۱۸% بیشتر از حالت عادی
 • افزایش اکسیژن محلول در آب و در نتیجه افزایش تحمل بدن مرغ در برابر حرارت
 • کاهش بيماري و مرگ و مير
 • کاهش هزینه های مربوط به واکسیناسیون و مصرف دارو
 • افزايش راندمان تبديل غذا به گوشت
 • افزايش ايمني در محصولات توليدي نظير تخم مرغ
 • کاهش هزينه‌هاي گرمايش
 • کاهش بوهاي نامطلوب و نياز به تهويه هوا و تخریب گاز آمونیاک، متان، دی اکسید کربن و سایر ترکیبات گازی مضر در مرغداری در نتیجه فراهم آوردن محیطی سالم برای مرغ ها و کارکنان
 • عدم نیاز به به دوره خواب در صورت استفاده از ازن برخلاف استفاده از فرمالین
 • تخريب سريع همه ميکروارگانيسم‌هاي  بيماري زا

ماهی

تأثیر گاز ازن به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده در مدت‌زمان ماندگاری ماهی قزل‌آلا در دانشگاه علوم تحقیقات تهران موردبررسی قرار گرفت و نتایج به‌دست‌آمده نشان داد که آلودگی و امراض حفره شکمی تأثیر بسیار زیادی در فساد آن دارد ولی در صورت نگهداری ماهی در مدت‌زمان 2 ساعت در دمای 10 درجه سانتی‌گراد در آب آغشته به ازن زمان ماندگاری آن تا حد بسیار زیادی افزایش می‌یابد. اندازه‌گیری درصد پر اکسید و درجه سانتی‌گراد یخچال حاکی از آن بود که گاز ازن هیچ‌گونه تأثیر نامطلوبی در میزان چربی , پروتئین و رطوبت ماهی ندارد و آلودگی در ماهی در مدت بسیار کوتاهی تا حد بسیار زیادی از بین می‌رود

گاز ازن به علت اثرات سریع، فوری، ارزان بودن و نیز به‌عنوان یک روش غیرحرارتی می‌تواند در صنایع غذایی برای ضدعفونی آب، انواع مواد غذایی، سطوح و یا دیگر تجهیزات و وسایل موجود در کارخانه‌های غذایی و یا دیگر مکان­ها به کار گرفته شود. این گاز یک اکسیدکننده قویی است که تاکنون برای ضدعفونی آب آشامیدنی و فاضلاب­ها، مورداستفاده وسیع قرارگرفته است.

در این پژوهش به‌طور جداگانه سوسپانسیونی از باکتری تهیه و 100 میلی‌لیتر از آن­ها بر روی محیط کشت به‌صورت سطحی کشت شد و یا 10 میلی‌لیتر روی قطعاتی از پوست جداشده‌ی مرغ قرارگرفته درون محفظه‌ای تحت تأثیر گاز ازون با غلظت 6/6 میلی‌گرم در دقیقه قرار گرفتند.

در ادامه تعداد باکتری­ها قبل و بعد از ازن تراپی شمارش‌شده، نتایج این پژوهش نشان دادند که ازن بر روی تمامی باکتری‌های مورد آزمایش مؤثر است.

در این بررسی، انجام آزمایش بر روی پوست ماهی بیانگر این بود که در مقایسه با محیط کشت اثرات گاز ازن بر روی باکتری‌ها، کاهش چشمگیری دارد. پس از 15 دقیقه ازون تراپی حدود log 1کاهش در تعداد تمام باکتری‌ها مشاهده شد. کمپیلوباکترژژونی حساس‌ترین باکتری نسبت به ازن بود.

به گفته­ی محققان با توجه به تأثیر خوب گاز ازن در کنترل میکروارگانیسم­ها می‌توان از این گاز در صنایع غذایی برای استریل کردن تجهیزات، کارتن‌های بسته‌بندی، انواع مواد جامد و یا مایع بالاخص میوه‌جات و سبزی­ها بهره گرفت.

ضمناً با توجه به خاصیت اکسیدکنندگی این گاز لازم است از دوزهای کمتر جهت پاره‌ای از مواد غذایی که حاوی چربی است، استفاده کرد. در این رابطه بهره‌گیری از روش‌های ترکیبی ازن با دیگر روش‌های فیزیکی و یا شیمیایی می‌تواند مفید باشد.

باتوجه به تخصصی بودن طراحی مجزا برای هر سیستم  با کارشناس های این شرکت تماس بگیرید.

صفحات مرتبط: کاربردهای ازن ژنراتورهای آردا، ازن ژنراتور نیمه صنعتی، ازن ژنراتورهای آزمایشگاهی ، ازن ژنراتور صنعتی ، ضدعفونی هوا صنعتی ، ضدعفونی هوا خانگی