3 فوریه، 2018

تصفیه آب استخر

شنا يكي از ورزش ها و سرگرمي هاي بسيار مناسب و لذت بخش براي كليه افراد در سنين مختلف محسوب مي شود، اين تفريح درهواي گرم تابستان طرفداران زياد دارد. در حال حاضر در مدارس، خوابگاه ها، هتل ها، پارک ها و يا موسسات، تفريحات عمومي اغلب به واسطه استقبال مردم از استخر هر يک داراي يک چنين امکاناتي هستند که باز هم جوابگوي مراجعه کنندگان و اشخاصي که علاقه به محيطي بهداشتي و تميز و راحت براي گذراندن ساعتي از روز جهت ورزش و يا تفريح دارند نيستند. اينگونه اماکن بايستي بوسيله يکي از سازمان هاي زيربط مورد کنترل و بازديد دقيق قرار گيرد تا خطري از هر نظر متوجه استفاده کنندگان آن نشود و باعث بروز بيماري هاي پوستي، قارچي، اختلالات روده اي، اسهال، ناراحتي هاي چشم و گوش و بيماري هاي مقاربتي نگردد. به هر حال بايد سعي شود که آب اين اماکن تا حد امکان پاک و عاري از موجودات بيماريزا باشد. بمنظور دستیابی به اطلاعات، استانداردها، چک لیست ها و یا مطالعات علمی در زمینه بهداشت در اماکن ورزشی متأسفانه، خلاء شدیدی وجود دارد. در این سایت سعی شده است تا نتیجه تحقیقات انجام شده و اطلاعات فنی موجود تا حد امکان ارائه گردد.

هدف ازاین کار آشنا کردن عموم جامعه با ويژگي‌هاي بهداشتي آب استخرهاي شنا، شناگاه‌هاي طبيعي و مشخصات عمومي استخرهاي شنا جهت اطمينان حاصل كردن از شرايط بهداشتي، سلامتي وايمني محيط هاي عمومي شنا مي باشد.

چنانچه آب تأمینی برای استخر کاملا سالم باشد، ورود حتی مقادیر جزئی باکتری های پاتوژن توسط شناگران احتمال خطرعفونت را بهمراه دارد.آب استخرها اگر چه به مصرف شرب نمی رسند اما درصورت تماس با بدن انسان یا بلع اتفاقی موجب انتقال بیماری به انسان می شود. خصوصاً در مواردی که آب دارای باقیمانده مواد گندزدای فعال (کلر) به مقدار کافی نباشد، این خطربیشتر میشود. نظارت بر ساختمان استخر، تجهیزات و تسهیلات جانبی استخر، نظافت عمومی ورعایت نکات بهداشت عمومی ومحیط همه دارای اهمیت می‌باشد. کنترل کیفیت آب استخرهای شنا بنحوی که سلامت شناگران حفظ شده وازنظر خصوصیات فیزیکی، ظاهری و جنبه‌های زیباشناختی،آب مقبولیت لازم برای شناگران را داشته باشد،دارای اهمیت است. یکی ازمواردمهم نظارت براستخر شنا، نظارت بهداشتی برآب آن می باشد این نظارت باید از طرف مأمورین بهداشتی انجام گیردهدف از تصفیه آب استخر حفظ سلامت شناگران و جلوگیری ازانتقال بیماریهای منتقله از آب و حفظ شرایط بهداشتی آب ازنظر كيفيت باكتريولوژيكي وفیزیکی و مطلوبیت آب ازنظر ظاهری و مسائل زیباشناختی آب می باشد. بطوریکه شناگران ازآبی با کیفیت مناسب بهداشتی و ظاهری تمیز، زلال و خوشایند استفاده نمایند.

جهت کنترل کیفیت آب استخرهای شنا ضروری است آبی که به عنوان آب تغذیه کننده استخراستفاده میشود دارای کیفیت مطلوب با توجه به معیارها و استانداردهای موجود مربوطه باشد. در این خصوص استفاده ازمنابع آب شهری و منابع آب زیرزمینی ضرورت دارد. هچنین نوع استخر از نظرجریان مداوم، جریان چرخشی- گندزدائی و سالم سازی آب ازنظر میکروبی، کنترل جلبک، کنترل pH و خورندگی،کنترل شفافیت آب استخر،کنترل آهن ومنگنز،کنترل درجه حرارت آب استخر، سیستم تصفیه و سیستم بازچرخش آب و به عملیات مربوط به کنترل آب استخرتوسط بهره برداران استخر توجه گردد.

دامنه كاربرد

مطالب ارايه شده دراين سایت درمورد تمام استخرها كاربرددارد، اما با اين وجود بهتر است استخرهاي شناي خصوصي، استخرهاي كوچك آب درماني، استخرهاي شني موقت و استخرهاي آكواريومي را استثنا قائل شد. شناخته شده ترین انواع استخرها در ایران عبارتند از:

 

 • استخرهاي شناي تفريحي (سرسره دار، موج دار و…. )
 • استخر شناي حرفه اي و مسابقات
 • استخرهاي آموزشي خردسالان
 • استخرهاي آبگرم
 • استخرمعلولان
 • استخر كف متحرك

 

ضرورت تصفیه آب استخر

بدن شناگر به طور متوسط در حدود نیم لیتر از آب استخر را در هر ساعت جذب می کند. از این رو خطرات زیادی سلامت شناگران را تهدید می‌کند و توجه به کیفیت آب استخرها، برای تضمین سلامتی شناگران بسیار مهم است. از این رو بهترین استخرها در کشورهای پیشرفته، کیفیت آب خود را با استانداردهای آب آشامیدنی منطبق می‌کنند.

بیماریهایی که می‌توانند از طریق آب استخر به بدن انسان منتقل شوند را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم نمود:

 1. بیماریهای دستگاه گوارش: وبا،حصبه،اسهال،هپاتیت،ناراحتی های معدی و گوارشی
 2. بیماریهای چشم،گوش،حلق و بینی: تراخم،ورم ملتحمه،گلودرد چرکی،عفونت گوش میانی
 3. بیماریهای پوستی: انواع کچلی،زرد زخم،خارش پوست و عفونت قارچی بین انگشتان پا
 4. بیماریهای انگلی: بیماری‌های اسهال و استفراغ ناشی از ژیاردیا،کریپتوسپوریدیوم
 5. بیماریهای ویروسی: هپاتیت A ، HPV ، فلج اطفال و بیماری ناشی از ادنوویروس (ایجاد ورم ملتحمه)

 

منابع تولید این آلودگی را نیز می‌توان به‌صورت زیر بسته‌بندی کرد:

 • تامین آب استخر از منبع آلوده
 • مواد مدفوعی شناگران ناشی از عدم رعایت بهداشت فردی
 • ترشحات وارده به آب استخر از شناگران مانند بزاق دهان، عرق بدن ، موکوس و قارچهای پوست
 • مواد شیمیایی ناشی از ورود مواد آرایشی و همچنین دترجنت‌ها

روشهای ورود آلودگی  از استخر به بدن انسان را میتوان به شکل زیر دسته‌بندی کرد:

 • خوردن آب
 • تماس پوستی و جذب از طریق پوست
 • تنفس مواد فرار

در نتیجه،  آب استخرهای شنا مجموعه ای از انواع باکتريها، چربيها، نمکهای محلول در آب، گرد و غبار ، ذرات معلق و … را درخود دارد. بنابراین تصفیه و ضدعفونی کردن اين آب جهت تامين بهداشت عمومی بسيار ضروری و مهم می‌باشد.

اهداف تصفیه آب استخر‌

 1. ضد عفونی کردن آب به منظور جلوگیری از پخش بیماریهای عفونی
 2. جلوگیری از رشد جلبک ها
 3. جلوگیری از ایجاد بو و طعم نامطبوع در آب
 4. جلوگیری از حساسیت و التهاب چشم و پوست
 5. جلوگیری از از ایجاد رسوب
 6. شفافیت آب
 7. جلوگیری از خوردگی وسایل

چرا باید از ازن استفاده کنیم؟

پاسخ به این سوال شامل مباحث فنی و بهداشتی زیادی می‌گردد که مهمترین آنها، به طورخلاصه، در زیر ارائه شده است:

 1. قوانین موجود در ایران از قوانین اروپایی الگوبرداری شده‌است و مربوط به سالیان گذشته می‌باشد، درصورتیکه قوانین امروز کشورهای پیشرفته نظیر کانادا،  استفاده از کلر به تنهایی را ممنوع کرده‌اند و در آلمان، که از اولین تبیین‌کننده‌های مجموعه‌های استاندارد برای کیفیت آب آشامیدنی و استخر  در سراسر جهان است، سیستم های ازن هستند که به عنوان ضد‌عفونی‌کننده برتر انتخاب شده‌اند.
 2. به طور متوسط، بدن انسان در حدود نیم لیتر از آب استخر را در هر ساعت جذب می کند. لذا بهترین استخرها در کشورهای پیشرفته، کیفیت آب خود را با استانداردهای آب آشامیدنی منطبق می‌کنند.
 3. کلر محصولات سرطانزا تولید می‌کند(تری هالومتانها و آمینو اسیدها و ENMA ها)، درصورتیکه ازن این موادرا از بین می‌برد.
 4. ازن، باکتری‌ها، ویروس‌ها و تک‌یاخته‌هایی مانند ژیاردیا لامبلیا و ارگانیسم‌های کریپتوسپوریدیوم که باعث اسهال‌های شدید می‌شوند و کلر قادر به حذف آنها نیست را از بین می‌برد. با باقی مانده ازن حل شده 05/0 میلی گرم  در  لیتر یا بالاتر،  از کشته شدن تمام باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مطمئن می‌شوید.
 5. گاز‌های متصاعد شونده در اثر تزریق کلر، مولد آسم می‌باشند.
 6. با تزریق ازن،  گازهای خورنده زیرساخت‌های استخر خنثی می‌شوند.
 7. ازبین بردن بوی کلر در استخر که می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی در اثر کاهش زمان روشن بودن فن‌ها گردد.
 8. استفاده از ازن، باعث افزایش عمر مفید فیلترها می‌گردد.
 9. شواهد پزشکی نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند کلر و مشتقات آن و کلرامینها و یا کلروفرم باعث آسیب به اپیتلیوم‌های تنفسی و ورم غشاء مخاطی مجاری تنفسی و ریه می‌گردد  که هر دو مورد با واکنش‌های التهابی شدید همراه است.
 10. ازن برخلاف کلر، میزان پی اچ آب را تغییر نمی‌دهد و درنتیجه نیازی به تزریق مواد شیمیایی تعدیل کننده اسیدیته آب ندارد.
 11. ازن در محل تولید می‌شود و به ذخیره‌سازی و حمل و نقل نیاز ندارد.
 12. ازن استفاده‌نشده به اکسیژن تبدیل می‌شود و باعث رسیدن اکسیژن به نقطه اشباع طبیعی آب می‌گردد. این امر باعث  تمیزتر شدن ، درخشان‌تر شدن و شفاف‌تر شدن  آب استخر می‌شود.

ازن سازهای استخر آردا

برای تصفیه آب استخر، نیازمند دو سیستم مجزا به شرح زیر هستیم:

1- سیستمهای تصفیه فیزیکی                        2- سیستمهای ضدعفونی و میکروب کشی

 

مزایای استفاده از ازن ژنراتورهای آردا 

 • تکنولوژی آردا فرانسه
 • قابلیت تولید غلظت بالایی از ازن با ورودی هوای محیط
 • یک سال گارانتی کامل و 10سال خدمات پس از فروش
 • خروجی ازن قابل تنظیم مرحله‌ای
 • تولید بهینه ازن با هزینه بهره‌برداری پایین
 • دارای سیستم هوا خنک و عدم نیاز به
 •  آب جهت خنک‌کردن

 

 

لازم به ذکر است که سیستمهای تصفیه آب استخر آردا ، بر خلاف سایر دستگاه های تصفیه موجود در بازار ایران، دارای لامپ نیستند و با سیستم کرونا کار می‌کنند که مزیت بزرگی برای این ازن سازها می‌باشد.

مزیت دیگر ازن ژنراتورهای آردا خدمات پس از فروش واقعی می‌‌باشد. این موضوع به پشتوانه بیش از یازده سال فعالیت در بازار تصفیه آب استخر در ایران می‌باشد.

 

 

 

 

صفحات مرتبط: کاربردهای ازن ژنراتورهای آردا، ازن ژنراتور نیمه صنعتی ، ازن ژنراتور صنعتی ، ضدعفونی هوا صنعتی