ما در شبکه های اجتماعی :

تصفیه شیرابه

دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


کاربرد دستگاه ازن ژنراتور در تصفیه آب
26 اسفند 1402

کاربرد دستگاه ازن ژنراتور در تصفیه آب   مقدمه با توجه به اهمیت حفظ ...

ازن ژنراتور چیست ؟
20 اسفند 1402

ازن ژنراتور چیست ؟   ازن ژنراتور یک دستگاه است که ازن را تولید ...

بررسی اثر حرارت استخوان گاو به عنوان یک کاتالیزور
20 اسفند 1402

بررسی اثر حرارت استخوان گاو به عنوان یک کاتالیزور   مقدمه: استفاده از کاتالیزورها ...

حذف رنگ راکتیو سیاه ۵
20 اسفند 1402

حذف رنگ راکتیو سیاه 5: راهکارها و فناوری‌ها   مقدمه: رنگ راکتیو سیاه 5 ...

حذف زایلن از هوای آلوده
20 اسفند 1402

حذف زایلن از هوای آلوده   هوای آلوده یکی از چالش‌های جدی محیط زیست ...

پیش تصفیه لجن فعال دفعی با ازن
20 اسفند 1402

پیش تصفیه لجن فعال دفعی با ازن   مقدمه: در راستای بهبود کیفیت آب‌های ...

برچسب ها


تصفیه شیرابه

تصفیه شیرابه

گسترش شهرنشینی و صنعتی شدن، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، باعث انباشته شدن حجم عظیمی از زباله های شهری می‍گردد.

شیرابه محل دفن (leachate) یکی از آلوده ترین انواع فاضلاب می باشد و به­ دلیل استفاده وسیع از انواع خاکچال یا دفنگاه ­های زباله (Landfill) شهری برای دفع نهایی پسماندها نگرانی های بهداشتی و زیست محیطی فراوانی ایجاد کرده است.

شیرابه مایعی است بد بو به رنگ قهوه ای تیره که از داخل مواد زائد به خارج تراوش کرده و حاوی انواع مواد آلی به شکل معلق و محلول و همچنین انواع عوامل بیماری زا و ترکیبات سمی (فلزات سنگین و مواد آلی سنگین) می ­باشد. در ایران تنها ۸% پسماندهای شهری بازیافت، کمپوست و استفاده مجدد می شوند و حدود ۹۲% مواد زائد دفن می شوند که از این روش مدیریتی مواد زائد جامد، حدود ۲۵% دفن اصولی و تقریبا بهداشتی است و مابقی به شکل غیر بهداشتی دفن و تلنبار می شوند.

در اغلب زمین های دفن، شیرابه از تجزیه مواد آلی و مایعی که ممکن است از منابع خارجی مثل زهکشی آب های سطحی، آب باران، آب های زیرزمینی، آب های ناشی از منابع زیرزمینی که وارد مواد زائد شده باشد، ناشی می شود. نفوذ شیرابه به داخل خاک و رسیدن آن به سفره های آب زیرزمینی بعلت وجود آلاینده هایی نظیر هیدروکربورها ، فلزات سنگین و نظایر آنها باعث آلودگی خاک و آب های زیرزمینی می گردد.

همچنین حرکت افقی شیرابه در اماکن دفن زباله های شهری و خروج شیرابه از سطح خاک در نقاط کم ارتفاع، باعث آلودگی آب های سطحی می شود و چنانچه این آب ها مورد استفاده عموم قرار گیرند، شیوع بیماری های خطرناک بسیار محتمل است.

بررسی های انجام شده در مورد ترکیب شیرابه زباله نشان داده است که شیرابه علاوه بر مقدار زیادی مواد آلی، دارای عناصر ازت، فسفر و پتاسیم و فلزات سنگین از جمله نیکل، کروم، کادمیوم، آهن، سرب، مس، روی، منگنز به عنوان مواد سمی و مضر و نمک های محلول و همچنین آلودگی های بالای میکروبی می‌باشند.

تحقیقات متعدد نشان می دهد که فلز روی بالاترین غلظت و پس از آن به ترتیب نیکل، مس، کروم، کادمیوم بیشترین غلظت را در شیرابه دارا می باشند. لذا مدیریت صحیح کنترل شیرابه، پتانسیل آلوده ساز بودن محل دفن برای منابع آب زیرزمینی و سطحی را منتفی خواهد کرد. بررسی های به عمل آمده در بسیاری از کشورها نشان می دهد که منابع آب زیر زمینی و سطحی در اطراف محل های دفن آلوده شده اند.

مشاهده مقاله  تصفیه آب به روش سختی گیری
تولید شیرابه و گازهای حاصل از آن یکی از معضلات اساسی محل های دفن بهداشتی زباله می باشد. با افزایش حجم، پیچیدگی و تنوع ترکیبات مواد زائد، شیرابه تولیدی آن ها هم بالطبع افزایش می یابد. تصفیه شیرابه حاصل از محل های دفن مواد زاید شهری، به عنوان یکی از مهم ترین مسائل زیست محیطی در همه نقاط دنیا بوده که در ایران کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. از روش های مختلفی همچون گردش مجدد شیرابه به سلول دفن (تصفیه در جا)، تبخیر شیرابه، تخلیه به تصفیه خانه فاضلاب و تصفیه شیرابه به روش های مختلف فیزیکو شیمیایی و بیولوژیکی و سپس دفع جهت سامان دهی و مدیریت شیرابه استفاده می شود. این روش ها وابستگی زیاد به ترکیبات شیرابه دارد. از سوی دیگر محدودیت­ های هر روش به استفاده مجدد از پسآب و به مسائلی مانند انرژی مصرفی و پیچیدگی راهبری سیستم وابسته می­ باشد.

ترکیب شیرابه محل دفن و کمپوست از محلی به محل دیگر بسیار متفاوت است و بستگی به ترکیب زباله، شرایط هیدرولوژیکی و چگونگی بهره­ برداری از تجهیزات دفع و شرایط آب و هوایی دارد.

به صورت کلی می توان گفت که شیرابه زباله دارای ۱۰ درصد ماده خشک بوده و حدود ۵/۳۸ درصد از مواد خشک آن را مواد آلی تشکیل می دهد. واکنش شیرابه به دلیل وجود اسیدهای آلی و معدنی، اسیدی می باشد. جامدات کل TS شیرابه شامل ۴۰ درصد جامدات ثابت (TFS) و ۶۰ درصد جامدات فرار (TVS) بوده و pH شیرابه زباله شهری از ۲/۴ تا ۸/۶ متغیر و میانگین آن ۲۵/۵ محاسبه می شود.

شیرابه حاوی ترکیبات و آلاینده های گوناگون از جمله فلزات سنگین می باشد. این فلزات به راحتی در محیط تجزیه نمی شوند و می توانند در زنجیره غذایی تغلیظ شده مشکلات فراوان برای محیط زیست و انسان به وجود آورند. پایداری فلزات در محیط زیست مشکلات ویژه ای را ایجاد می کند. فلزات سنگین نمی توانند مانند  آلاینده های آلی از طریق فرایندهای زیستی در طبیعت تجزیه شوند. یکی از پیامدهای مهم پایداری آن ها، تغلیظ بیولوژیکی در زنجیره غذایی است که در نتیجه این فرایند مقدار فلزات در طبقه های بالاتر زنجیره غذایی تا چندین برابر مقادیر موجود در آب یا هوا یافت می شوند. این امر موجب آسیب گیاهان و در نهایت سبب به مخاطره انداختن سلامت جانوران و انسان می گردد.

مشاهده مقاله  نقاط تزریق ازن در تصفیه خانه های آب

شیرابه سبب آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی می گردد و یکی از عمده ترین مشکلات مراکز دفع زباله، مسأله آلودگی آب های زیرزمینی در اثر نفوذ شیرابه است. مهم ترین جنبه آلایندگی شیرابه، در واقع بار آلی بسیار بالای تجزیه ناپذیر آن می باشد. که کاهش آن به طور معمول از طریق واکنش های بیولوژیکی امکان پذیر نیست. به همین دلیل است که COD خالص که اختلاف بین COD  و BOD می باشد به وسیله روش لجن فعال و سایر روش های بیولوژیکی حذف نخواهد گردید.

نکته مهم دیگر در تصفیه شیرابه وجود فلزات سنگین و همچنین وجود آلایندگی شدید میکروبی می باشد که روش های معمول بیولوژیکی کارآمدی لازم را برای از بین بردن آن ندارند.

از آنجا که مشخصه­ های کیفی شیرابه بسیار متنوع و پیچیده بوده، بنابر تجربیات جهانی سه شاخص برای آلودگی و تصفیه شیرابه ارائه شده است. طبیعتا این مشخصه­ ها راهنمای کلی بوده و جواب دقیق و نهایی به کیفیت و روش تصفیه نخواهند داد. این مواد به صورت نسبی در سایر آب ها کم بوده؛ از این رو در مشخصه­ های کیفی شیرابه مهم می ­باشند. این سه شاخص عباتند از:

  • غلظت بالای نیتروژن آمونیاکی که ممکن است به ۵۰۰۰ mg/L برسد.
  • نسبت کم و اندک BOD/COD که حتی به ۰.۰۱ هم برسد.
  • غلظت نسبتا بالای شوری و مشخصا NaCl و هم­چنین مواد جامد.
کاربرد ازن و ازن ژنراتور در تصفیه شیرابه

شرکت فنون آردا سبز با توجه به سابقه طولانی در بررسی و مطالعه سیستم‌های تصفیه شیرابه و استفاده از تکنولوژی ‌های نوین و روز دنیا در زمینه تصفیه شیرابه، می‌تواند با هزینه کمتر، بهترین سیستم را برای  تصفیه شیرابه با کیفیت متنوع با روش تصفیه DAP یا روش تصفیه همزمان فیزیکو شیمیایی همراه با اکسیژن فعال (ازن) و بیولوژیکی طراحی و اجرا نماید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.