ما در شبکه های اجتماعی :

کاربرد ازن در دامداری ها

دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


کاربرد دستگاه ازن ژنراتور در تصفیه آب
26 اسفند 1402

کاربرد دستگاه ازن ژنراتور در تصفیه آب   مقدمه با توجه به اهمیت حفظ ...

ازن ژنراتور چیست ؟
20 اسفند 1402

ازن ژنراتور چیست ؟   ازن ژنراتور یک دستگاه است که ازن را تولید ...

بررسی اثر حرارت استخوان گاو به عنوان یک کاتالیزور
20 اسفند 1402

بررسی اثر حرارت استخوان گاو به عنوان یک کاتالیزور   مقدمه: استفاده از کاتالیزورها ...

حذف رنگ راکتیو سیاه ۵
20 اسفند 1402

حذف رنگ راکتیو سیاه 5: راهکارها و فناوری‌ها   مقدمه: رنگ راکتیو سیاه 5 ...

حذف زایلن از هوای آلوده
20 اسفند 1402

حذف زایلن از هوای آلوده   هوای آلوده یکی از چالش‌های جدی محیط زیست ...

پیش تصفیه لجن فعال دفعی با ازن
20 اسفند 1402

پیش تصفیه لجن فعال دفعی با ازن   مقدمه: در راستای بهبود کیفیت آب‌های ...

برچسب ها


کاربرد ازن در دامداری ها

کاربرد ازن در دامداری ها

کاربرد ازن در دامداری ها

آب آشامیدنی:

آب ازن دار باعث افزایش سطح تولید در مزارع پرورش مرغ، و دامداری ها می شود. در نتیجه با استفاده از این تکنولوژی، صاحبان این صنعت، منافع مالی آن را در سود نهایی خود خواهند دید. ( مجله اخبار مهندسی Engineering News).

 

اگر حیوانات شما از رشد کم، تولید مثل پائین، بیماری مداوم رنج می برند و تولید شیر آنها کم می باشد، می تواند دلیل آن آب باشد. گاهی کیفیت پائین آب می تواند سبب بروز یا تشدید این مشکلات شود. گاوها در روز نیاز به ۳۵ تا ۵۰ گالن آب برای نوشیدن دارند. اگر گاوها طعم و مزه آب را دوست نداشته باشند به انداره کافی آب نمی نوشند در نتیجه تولید شیر آنها کم می شود.  انواع آلودگی های موجود در آب می تواند باعث تغییر طعم و مزه آب گردد.

ازن موجود در آب آشامیدنی می تواند مواد و آلاینده ها را اکسید کرده و در نتیجه باعث حذف آلاینده ها از آن گردد.

حیوانات اهلی در مورد آبی که می نوشند حساس هستند. حذف مزه های ناخوشایند و افزایش رایحه در آب آشامیدنی مصرف شده توسط گاو شیری می تواند باعث افزایش تولید شیر گردد. ( مجله اخبار مهندسی Engineering News).

پیشگیری از ورم پستان:

کاهش استرس و کنترل بیماری های عفونی نه تنها می تواند به کاهش اثرات محیطی کمک کند بلکه ممکن است منجر به تولید سطوح بالاتر شیر گردد. کاهش باکتری باعث پیشگیری از ورم پستان در نتتیجه تولید شیر با کیفیت بالا می‍گردد.

استفاده از آب ازن دار برای شستن پستان در سالن شیردوشی و شستن کف سالن ها به عنوان جایگزین مواد ضدعفونی دیگر باعث کاهش باکتری ها می گردد. همچنین افزودن گاز ازن به انبارکاه، جو و شستشوی کف و غیره نیز یک حمله مستمری علیه باکتری ها را فراهم می کند.

ضدعفونی تجهیـزات:

از گاز ازن برای شست و شوی دستگاه‌های شیردوش و ضدعفونی سطوح، کف سالن‌ها، بطری‌ها و تانکرهای حمل فرآورده‌های لبنی در دامداری‌ها می‌توان استفاده نمود. ازن با از بین بردن میکروارگانیسم‌ها در این بخش‌ها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط فارم‌ها می‌شود.

 

ازن به عنوان یک ضدعفونی کننده:

تولید شیر با کیفیت خوب شروع می شود اما شیوه های غیر بهداشتی، کثیف بودن گاو و تجهیزات می تواند منجر به نفوذ باکتری‍ها به مراحل بالاتر( مخزن نگهداری شیر فله ) گردد. جایگزین مواد پاک کننده با مواد دوست دار محیط زیست شرایط مطلوب تری را برای صنایع غذایی و لبنی بوجود می آورد.

ازن یک عامل اکسید کننده قوی است که به شدت باکتری‍ها، پاتوژن‍ها و ویروس‍ها را از بین می برد.

برای جلوگیری از بروز مشکلات و بیماری تمام پستان و عقب پاها باید قبل از شیر دوشی با آب Ozonated شسته شود. همچنین برای شستشوی تمام تجهیزات شیردوشی مطابق با اصول بهداشتی از آب ازنه استفاده می شود که باعث کاهش آلودگی شیر میگردد.

مورد دیگری که می‍توان از آب Ozonated استفاده کرد برای شست و شوی دستگاه‌های شیردوش و ضدعفونی سطوح، کف سالن‌ها، بطری‌ها و تانکرهای حمل فرآورده‌های لبنی در دامداری‌ها می‌توان می‌باشد ازن با از بین بردن میکروارگانیسم‌ها در این بخش‌ها موجب استریل شدن تجهیزات و محیط فارم‌ها می‌شود.

ازن در هوا:  

ازن را می توان در مقیاس بسیار کم به هوای درون انبار ها اضافه کرد که این عمل نتایج خوبی خواهد داشت.

۱- باعث از بین رفتن بوی کود در انبار ها می شود.

۲- باعث نابودی سالمونلا و بسیاری از باکتری ها می شود.

در یک نمونه هنگامی که ازن در انبار‍های خوک به هوا اضافه ‍گردید باعث از بین رفتن مگس ها و باکتری ها شد در نتیجه بیماری کاهش یافته و میزان مرگ و میر پائین آمد.

آب ازن زده:

باکتری‍های موجود در آب آشامیدنی می‍تواند منجر به بیماری گردد. در سطح بالا حتی باکتری ها هم می‍توانند برای گاو استرس داشته باشند که بر روی تولید شیر اثرات منفی می‍گذارد.

ضدعفونی آب آشامیدنی با ازن در مزارع مرغ و خوک باعث کاهش مرگ و میر می‍گردد، و می‍توان نتیجه گرفت که همین منطق نیز در گاوداری ها صادق است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.