ما در شبکه های اجتماعی :

تاثیر ازن زنی بر حذف و کاهش جلبک ها

دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


کاربرد ازن در محیط های بیمارستانی و پزشکی
7 آذر 1402

اكسيژن فعال سريعاً مواد شيميايي سريعاً مواد شيميايي موجود در محيط را اكسيد مي ...

کاربرد ازن در تصفیه شیرابه
7 آذر 1402

گسترش شهرنشيني و صنعتي شدن، به ويژه در کشورهاي در حال توسعه، باعث انباشته ...

کاربردهای اکسیژن فعال(ازن) در پرورش طیور
7 آذر 1402

قرنهاست که طبيعت هنگام صاعقه و يا بوسيله پرتو فرابنفش خورشيد ، اكسيژن فعال ...

کاربرد ازن در ضد عفونی کردن مرغداری ها
7 آذر 1402

در سال های اخیر، با توجه به پیشرفت در حوزه کشاورزی و دامپروری و ...

کاربرد ازن در دامداری ها
7 آذر 1402

آب آشامیدنی: آب ازن دار باعث افزایش سطح تولید در مزارع پرورش مرغ، و ...

راهکارهای کاهش COD شرکت نساجی
7 آذر 1402

فرآیند فنتون: فرآیند­های اکسیداسیون پیشرفته، همواره منجر به تولید رادیکال­های بسیار فعال هیدروکسیل می­گردند ...

برچسب ها


تاثیر ازن زنی بر حذف و کاهش جلبک ها

تاثیر ازن زنی بر حذف و کاهش جلبک ها

کاهش جلبک به کمک تزریق ازن در این مقاله بررسی می شود. ازن گازی سنگین‌تر از هوا و یکی از اشکال آلوتروپی اکسیژن بوده، در غلظت‌های پایین بی ‌رنگ ولی در غلظت‌های بالا آبی روشن است. در غلظت‌های بسیار کم (حدود چندppm) بوی مشخص تندی دارد و ناپایدار می باشد. این ترکیب یک اکسید کننده قوی می باشد. حلالیت ازن در آب کمتر از حلالیت کلر بوده و محلول آبی آن نیز ناپایدار می باشد. این گاز به صورت مصنوعی به دو طریقه استفاده از لامپ های مخصوص و یا تخلیه الکتریکی درحضور اکسیژن که بر روی دو قطب مثبت و منفی انجام می پذیرد تولید می شود.

خصوصیات میکروب کشی ازن بیانگر پتانسیل بالای اکسیداسیون آن می باشد. تحقیقات نشان می دهد که گند زدایی توسط ازن حاصل اثر مستقیم آن بر باکتری ها و تجزیه دیواره سلولی باکتری ها می باشد که به فرایند زوال سلولی معروف است.

با توجه به قدرت بالای گندزدایی ازن در مقایسه با کلر وسایر گندزداها، زمان کمتری جهت تکمیل فرایند گندزدایی نیاز می باشد.

ازن با توجه به خاصیت اکسیدکنندگی قوی، قادر به از بین بردن انواع جلبک ها می‌باشد. ازناسیون آب های آلوده شده به جلبک، سبب اکسیداسیون جلبک می‌شود. ازن همچنین متابولیت ‌های محصولات جانبی تولید شده توسط جلبک ها را اکسید و حذف کرده و در نتیجه باعث حذف طعم و بو خواهد شد.

دستگاه ازن ژنراتور مورد استفاده در این تحقیق ARDA فرانسوی مدل MHP1H می باشد. برای تولید ازن توسط دستگاه، ابتدا از هوا استفاده گردید، اما راندمان ازن تولیدی پایین بود، به همین خاطر تصمیم گرفته شد که از اکسیژن جهت تولید ازن استفاده گردد.

در مورد نتایج به دست آمده از نمونه های برداشت شده نتایج مربوط به نمونه شماره K3-AL1-CUL در محیط شاهد تعداد ۹۰ کلنی از جنس Chlorella شمارش شد که در غلظت های ۰.۳۸ ، ۰.۷۵، ۱.۱۳، ۱.۵ میلی گرم در لیتر ازن به ترتیب به ۵۰، ۷۵، ۱۸ و صفر کاهش یافته است. در همین نمونه تعداد کلنی های یافت شده ازجنس Navicula در محیط ۰.۳۸ میلی گرم در لیتر ازن ۲ عدد به دست آمده است و در محیط های حاوی غلظت های ۰.۷۵، ۱.۱۳، ۱.۵، میلی گرم در لیتر ازن به صفر رسیده است.

همچنین در نمونه K3-AL3-CUL در محیط شاهد ۵۲ کلنی از جنس Chlorella یافت شد و با افزودن ازن میزان کلنی ها کاهش یافت، به طوری که در غلظت های ۰.۶۳، ۱.۲۵، ۱.۸۷ و ۲.۵ میلی گرم در لیتر ازن تعداد کلنی ها به ترتیب به ۱۲، ۵ ، صفر و صفر تقلیل یافت. در همین نمونه تعداد کلنی های یافت شده ازجنس Navicula در محیط شاهد ۲۹ و در ۰.۶۳ میلی گرم در لیتر ازن ۲ عدد به دست آمده است. در حالی که در محیط های حاوی غلظت های ۱.۲۵، ۱.۸۷ و ۲.۵ میلی گرم در لیتر ازن به صفر رسیده است.

در جداول زیر تعداد جمعیت های رشد یافته از هر جنس در غلظت های مختلف ازن (هر جمعیت حاصل رشد و تقسیم یک فرد زنده و فعال می باشد) مشخص شده اند.

در مجموع نتایج نشان می دهند با افزایش غلظت ازن میزان کلنی های جلبکی کاهش می یابد و بنابراین ازن در حذف جلبک ها بسیار موثر می باشد و حداکثر با غلظت ۳ میلی گرم بر لیتر جلبکی در محیط باقی نمی ماند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.